سایه‌ای که از یکی از دورترین ماه‌های منظومه‌ی خورشیدی بر زمین خواهد افتاد

در این نقشه، مرزهای سایه‌ی تریتون روی سطح زمین با خط‌های سیاره نشان داده‌ شده و رنگ نارنجی مسیر مرکز سایه را نشان می‌دهد. مسیر پرواز سوفیا با رنگ سرخ نشان داده شده. نقطه‌ی رصد کلیدی دو دقیقه‌ای همترازی تریتون با ستاره توسط خود هواپیما نمایانده شده. نقطه‌های آبی و سرخ هم جایگاه تلسکوپ‌هایی روی زمین را نشان می‌دهند که آنها هم ترتیون را رصد خواهند کرد. اندازه‌ی بزرگ‌تر
گروه پژوهشگران رصدخانه‌ی هوابرد "سوفیا" (رصدخانه‌ی پوش‌سپهری اخترشناسی فروسرخ) دارند خود را برای فرصتی دو-دقیقه‌ای برای بررسی جو تریتون، ماه سیاره‌ی نپتون آماده می‌کنند. در این دو دقیقه، این ماه سایه‌ی کم‌رنگی از خود بر سطح زمین خواهد انداخت. این نخستین شانس بررسی جو تریتون در ۱۶ سال گذشته است.

در روز ۵ اکتبر، تریتون با گذشتن از میان ما و یک ستاره‌ی دوردست، در رویدادی گرفت-مانند به نام فروپوشانی (اختفا)، جلوی نور این ستاره را برای رسیدن به زمین خواهد گرفت. به هنگام این هم‌ترازی آسمانی (زمین-تریتون-ستاره) دانشمندان سوار بر یک هواپیمای بویینگ ۷۴۷-اس پی است که برای بردن یک تلسکوپ ۱۰۰ اینچی به آسمان تغییر کاربری داده شده، نور این ستاره که برای رسیدن به ما از درون جو تریتون می‌گذرد را رصد و بررسی خواهند کرد.

تریتون سال‌هاست که از برابر یک ستاره‌ی درخشان و پرنور نگذشته و همین رصد فروپوشانی آن را دشوار کرده بوده. اکنون با گذشتن این ماه از برابر یک ستاره‌ی درخشان، سوفیا با بهره از تلسکوپ ۱۰۰ اینچی (۲.۵ متری) و سه دستگاه پرقدرت خود داده‌هایی گرد خواهد آورد که می‌تواند به پژوهشگران در بررسی بهتر و شناخت ویژگی‌های جو این ماه، از جمله دما، فشار، و چگالی آن کمک کند.

رصدهای پیشین، از جمله آنهایی که فضاپیمای وویجر ۲ی ناسا در سال ۱۹۸۹ انجام داده بود، و رصد فروپوشانی دیگری که سال ۲۰۰۱ انجام شد، نشان می‌دادند که جو تریتون به طور عمده از نیتروژن است و بادهای پرسرعت و کشندهای گرانشی نیرومند برخی جاهایش را با هم متفاوت کرده. این داده‌های تازه شاید بتوانند جزییاتی درباره‌ی تغییرات جو آن در فرازاهای گوناگون فراهم کنند و به پژوهشگران در بررسی دگرگونی احتمالی جو آن از زمان رصدهای گذشته تاکنون کمک کنند. 

یکی از عکس‌هایی که وویجر ۲ گرفته بود:

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
SOFIA - Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy - Neptune - moon - Triton - Earth - star - eclipse - occultation - Boeing 747SP - NASA - Voyager 2

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه