سطح تیغه‌ای پلوتو

در این تصویر نمای نزدیک، چشم‌اندازی از سطح تیغه‌ای پلوتو را می‌بینید که فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در ژوییه‌ی ۲۰۱۵، به هنگام گذشتن از کنار این دنیای دوردست به تصویر کشیده بود.
این بافت شگفت‌انگیز پوشیده از زمین‌چهرهایی دندانه‌ای به بلندی یک آسمانخراش است که تقریبا به طور کامل از یخ متان درست شده‌ و در بلندی‌های نزدیک استوای پلوتو جای دارند.
این پشته‌های بلند و چاقو-مانند که سایه‌هایی چشمگیر روی سطح انداخته‌اند، به نظر می‌رسد دستاورد فرآیند فرازِش (تصعید) باشند. در این فرآیند، یخ‌های فشرده و چگالیده‌ی متان در دوره‌های زمین‌شناختی گرم پلوتو، بدون گذر از فاز مایع، یکراست به گاز متان تبدیل می‌شوند.
روی زمین هم فرآیند فرازِش می‌تواند زمینه‌هایی تیغه-مانند از ورقه‌های یخی را در جاهایی مانند فلات‌های بلند رشته کوه آند پدید بیاورند که به نام ستون‌های کنگره‌ای (penitentes) شناخته می‌شوند. این ساختارهای تیز بر روی زمین از آب یخ‌زده درست شده‌اند و بلندی بیشترشان به تنها چند متر می‌رسد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Pluto - Bladed Terrain - New Horizons - landform - methane - equator - sublimation - liquid phase - planet - Earth - plateau - Andes - penitente

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه