خطر بزرگ خورشید برای زمین در ۱۰۰ سال آینده

خورشید می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای زمین در ۱۰۰ سالِ پیشِ رو باشد. اگر یک شراره‌ی خورشیدی سهمگین، مانند شراره‌ای که ۱۵۰ سال پیش به زمین برخورد کرد امروزه رخ بدهد [و البته زمین هم در مسیرش باشد-م]، می‌تواند شبکه‌های برق، ارتباط‌های ماهواره‌ای، و اینترنت را از کار بیندازد. بر پایه‌ی پژوهشی تازه، یک چنین رویدادی می‌تواند در یک سده‌ی آینده دوباره رخ دهد.
شراره‌ی زیبای خورشید در سال ۲۰۱۲- تصویر بزرگ‌تر
درباره‌ی این شراره در این پست بخوانید: * انفجار باشکوه روی سطح خورشید

اَوی لوب، از دانشگاه هاروارد می گوید: «خورشید به طور معمول به عنوان دوست ما و سرچشمه‌ی زندگی شناخته می‌شود، ولی این می‌تواند برعکس هم بشود، تنها به شرایط بستگی دارد.»

لوب و ماناسوی لینگام، او هم از هاروارد، داده‌های [شماری از] ستارگان خورشیدسان را بررسی کردند تا بفهمند احتمال رخ دادن "ابَرشراره‌ها"ی خورشید چقدر است و چه اثری می‌توانند روی ما داشته باشند.

آنها دریافتند که نیرومندترین ابرشراره‌ها در ستارگانی مانند خورشید، تقریبا هر ۲۰ میلیون سال یک بار رخ می‌دهند. بدترینِ این فوران‌های پرانرژیِ فرابنفش و ذرات باردارِ پرانرژی می‌توانند لایه‌ی ازون ما را از میان برده، جهش‌های دی‌ان‌ای پدید آورده و بوم‌سازگان‌ (اکوسیستم‌) را به هم بریزد.

ولی به گفته‌ی پژوهشگران، رخ دادن شراره‌هایی کم‌شدت‌تر که با آنها آشنا هم هستیم می‌تواند در آینده‌ی نزدیک‌تری روی خورشید رخ دهند و باز هم ویرانی‌هایی به بار بیاورند. در سال ۱۸۵۹، یک توفان خورشیدی نیرومند شراره‌های سهمگینی رو به زمین فوران کرد و نخستین رویدادِ ثبت شده از این گونه را پدید آورد (رویداد کارینگتون). دستگاه‌های تلگراف در سرتاسر باختر زمین ازکار افتادند و بر پایه‌ی گزارش‌ها، برخی از متصدی‌های تلگراف در اثر جریان‌های الکتریکی نیرومندی که در سیم‌ها جریان یافته بود دچار برق‌گرفتگی شدند.

[در این مطلب که درباره‌ی رویدادی مشابه در سال ۲۰۱۲ است، به طور کامل‌تری به رویداد سال ۱۸۵۹ اشاره شده: * خطری که دو سال پیش از کنار گوش زمین گذشت!]

نابودی فناوری
لوب می‌گوید: «در آن زمان فناوری چندان پیشرفته‌ای وجود نداشت و از همین رو آسیب‌های پدید آمده چشمگیر نبود، ولی اگر چنین چیزی در دنیای کنونی رخ دهد زیان های وارده سر به تریلیون‌ها دلار خواهد زد. شراره‌ای مانند رویداد کارینگتون امروزه می‌تواند همه‌ی شبکه‌های برق، همه‌ی رایانه‌ها، و همه‌ی سامانه‌های خنک‌کننده در نیروگاه‌های هسته‌ای را از کار بیندازد. رویدادهای بد بسیاری می‌تواند رخ دهد.»

اشراره‌ای در سال ۲۰۱۱
درباره‌اش بخوانید: * خورشید، زیبای وحشی
لوب می‌گوید رویدادی به شدت رویداد ۱۸۵۹ می‌تواند به شبکه‌های برق، ماهواره‌ها، و ارتباطات دستکم ۱۰ تریلیون دلار آسیب بزند. و اگر شراره‌ای اندکی نیرومندتر باید، می‌تواند لایه‌ی ازون را نابود کند.

لوب مب‌گوید بررسی پیشین نشان داده بود که چنین رویدادی به احتمال بسیار در سده‌ی آینده رخ خواهد داد، با یک شانس ۱۲ درصدی برای دهه‌ی آینده، ولی گویا هیچ کس نگران نیست. هنگامی که پای رویدادهای کیهانی نابودکننده به میان می‌آید، ذهن همه به سوی برخورد سیارک‌ها کشیده می‌شود، ولی لوب و لینگام می‌گویند ابرشراره‌ها هم می‌توانند درست به همین اندازه مرگبار باشند.

گرِگ لافلین از دانشگاه ییل می‌گوید: «من اینجور نیستم که شب‌ها از نگرانیِ ابرشراره‌های خورشیدی خواب به چشمم نیاید، ولی این بدان معنا نیست که کسی نباید نگرانش باشد.»

ماه گذشته، لوب و لینگام راهی برای محافظت از زمین در برابر ابرشراره‌ها، چه کوچک و چه بزرگ پیشنهاد دادند: یک حلقه‌ی غول‌پیکر از سیم رسانا میان ما و خورشید می‌تواند مانند یک سپر مغناطیسی رفتار کرده و با کج کردن مسیر ذرات شراره‌ها، آنها را از زمین دور کند.

بدبختانه، فرستادن چنین سپری به فضا تا ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. لافلین می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم صرف منابع برای ساختن یک حلقه سیم در فضا راه درستی برای خرج کردن پول باشد. ولی بررسی بیشترِ سازوکار ابرشراره‌های خورشید و شناخت رفتار خورشید در همسنجی با همتایانش می‌تواند تلاشی بسیار ارزشمند باشد.»


--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
solar flare - Earth - sun - Avi Loeb - Harvard University - Manasvi Lingam - superflare - ultraviolet - ozone - DNA - ecosystem - telegraph - electrical current - nuclear reactor - Greg Laughlin - Yale University - magnetic shield - Astrophysical Journal

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه