مهمانی از سوی ستارگان

اکنون می‌دانیم جرم پرسرعتی که دارد در مسیری به شدت هذلولی خورشید را دور می‌زند و به نام ای/۲۰۱۴ یو۱ نامیده شده در حقیقت نخستین جرم کوچک میان‌ستاره‌ایست که آن را دیده و شناخته‌ایم. [خبر کاملش را اینجا خواندید: * سیاره زمین به تازگی مهمانی از فضای میان‌ستاره‌ای داشته!]
این تصویر که با نوردهی ۵ دقیقه‌ای در روز ۲۸ اکتبر از پشت تلسکوپ غول‌پیکر ۴.۲ متری ویلیام هرشل در جزایر قناری گرفته شده، همین مهمان میان‌ستاره‌ای سیارک‌مانند را نشان می‌دهد که هیچ فعالیت دنباله‌دارگونه‌ای در آن دیده نمی‌شود [نقطه‌ی میان چارچوب].
برخلاف ای/۲۰۱۴ یو۱، ستارگان پس‌زمینه به شکل ردهایی روشن دیده می‌شوند؛ دلیلش اینست که تلسکوپ دارد مسیر خودِ این جرم پرسرعت را در میدان دیدش دنبال می‌کند. نخستین بار اخترشناس، باب وریک از IfA این جرم متحرک را در داده‌های پیمایش آسمان شبانه‌ی پان-استارز در ۱۹ اکتبر شناسایی کرد.
ای/۲۰۱۴ یو۱ که اکنون رهسپار فضای بیرون از سامانه‌ی خورشیدی شده و هرگز باز نخواهد گشت، چند شب است که دیگر تنها به کمک تلسکوپ‌های نوری بزرگ از زمین دیده می‌شود.
این جرم بر پایه‌ی مدارش به عنوان یک جرم میان‌ستاره‌ای شناسایی شده، ولی هنوز نمی‌دانیم تا پیش از رسیدن به سامانه‌ی خورشیدی چه مدت در در کهکشان راه شیری سرگردان بوده. این را می‌دانیم که سرعت پیشروی آن ۲۶ کیلومتر بر ثانیه است، یعنی چیزی بیش از سرعت مسافر میان‌ستاره‌ای خودمان، فضاپیمای وویجر ۱ که اکنون دارد با سرعت ۱۷ کیلومتر بر ثانیه در فضای میان‌ستاره‌ای به پیش می‌رود.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
A/2017 U1 - hyperbolic - Sun - interstellar space - William Herschel Telescope - Canary Island - asteroid - cometary - star - Rob Weryk - If - Pan-STARRS - Solar System - planet - Earth - Milky Way - Voyager 1

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه