همسایگی کهکشان، ستاره، و خوشه در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز تلسکوپی کهکشان‌هایی دوردست را در آن سوی ستارگان درخشان کهکشان خودمان می‌بینیم.
میدان این تصویر حدود یک درجه از آسمان در راستای صورت فلکی شمالی زن درزنجیر (آندرومدا) را می‌پوشاند. در میانه‌ی چارچوب ستاره‌ی زردفام اچ‌دی ۱۴۷۷۱ با تیزی‌های پراشش به چشم می‌خورد و در گوشه‌ی بالا، سمت راست هم کهکشان مارپیچی بزرگ ان‌جی‌سی۸۹۱ با پهنای ۱۰۰ هزار سال نوری‌اش خود را تقریبا درست از لبه نشان می‌دهد [یک کهکشان لبه‌نما است].
ان‌جی‌سی ۸۹۱ که حدود ۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، با داشتن یک قرص کهکشانی تخت و نازک، بسیار همانند کهکشان راه شیری خودمانست. ابرهای تیره‌ی غبار مانند نواری بلند از میان قرص آن و کوژی مرکزی‌اش گذشته و آنها را دو نیم کرده‌اند.
پایین، سمت چپ تصویر، اعضای خوشه‌ی کهکشانی آبل ۳۴۷ با فاصله‌ی حدود ۲۴۰ میلیون سال نوری از زمین را می‌بینیم که کهکشان‌های بزرگ خود را در این نمای تلسکوپی واضح و باکیفیت به نمایش گذاشته است. این کهکشان‌ها هم از نظر اندازه‌ی فیزیکی همسان با ان‌جی‌سی ۸۹۱ هستند ولی حدود ۸ برابر دورترند و به همین دلیل هم اندازه‌ی دیداری (ظاهری) آنها حدود یک هشتم اندازه‌ی دیداری ان‌جی‌سی ۸۹۱ است.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 891 - Abell 347 - HD 14771 - constellation Andromeda - spiral galaxy - edge-on - Milky Way - galactic disk - dust cloud - star - galaxy cluster - apparent size

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه