خنده آسمان بر لس آنجلس

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
گاهی آرایش آسمان به گونه‌ای می‌شود که انگار دارد به زمین لبخند می‌زند.
در این تصویر که در سال ۲۰۰۸ گرفته شده، ماه و سیاره‌های ناهید و مشتری را می بینیم که با هم پیکربندی نامعمولی را در آسمان پدید آورده‌اند.
عکس در زمان مناسب گرفته شده- ناهید و مشتری که با هم یک همیستانی (مقارنه) ساخته‌اند، با هلال ماه زیر پایشان همراه شده‌ و نمایی مانند یک چهره‌ی خندان را در آسمان درست کرده‌اند.
این عکس در شامگاه ۳۰ نوامبر ۲۰۰۸، از رصدخانه‌ی کوه ویلسون گرفته شده و چشم‌انداز شهر لس آنجلس در کالیفرنیای آمریکا را نشان می‌دهد.
از سه جرم درون آسمان، بالاتر و دورتر از همه سیاره‌ی مشتری است. ناهید که بسیار به ما نزدیک‌تر است و پایین، سمت چپ مشتری دیده می‌شود، از پشت لایه‌ی نازک ابرهای زمین، نمای نامعمول آبی‌رنگی پیدا کرده است.
پایین، رو به سمت راست در افق، ماه خودمان را می‌بینیم که در گام "هلال فزاینده" است [هلالی که شب به شب پهن‌تر می‌شود]. این بار خود ماه باعث شده ابرهای آسمان به رنگ نامعمول نارنجی دیده شوند.
تپه‌های لس آنجلس که بسیاری‌ از آنها با ریزگردی تنُک پوشیده شده‌اند در پیش‌زمینه‌ی تصویر پراکنده‌اند و آسمانخراش‌های این شهر هم در سمت چپ دیده می‌شوند.
چند ساعت پس از گرفته شدن این عکس، ماه به این دو جرم دوردست نزدیک شد و به مدتی کوتاه جلوی ناهید را گرفت (پدیده‌ی فروپوشانی یا اختفا) و سپس کنار رفت.
در این هفته هم بیننده‌ی همیستانی دیگری برای ناهید و مشتری، این بار در افق خاوری و پیش از سر زدن آفتاب خواهیم بود. این پدیده را می‌توانیم از بیشتر جاهای سیاره‌ی زمین ببینیم.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Los Angeles - planet - Earth - Moon - Venus - Jupiter - planetary conjunction - Mt. Wilson Observatory - Los Angeles - California - USA - waxing crescent - phase - haze - LA - eclipse

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه