توده‌ای از پیرترین ستارگان کهکشان

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ‌- بسیار بزرگ (۶.۵ مگ)
شارل مسیه، ستاره‌شناس فرانسوی سده‌ی ۱۸ میلادی، توضیحی که برای پنجمین عنوان ورودی در فهرست پرآوازه‌ی سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ایش نوشت را با این جمله می‌آغازد:
«سحابی زیبایی که در میان ترازو و مار یافته شد ...»
گرچه چیزی که مسیه از این جرم دید تنها یک توده‌ی کُرکی گِرد و بدون ستاره بود، ولی امروزه دیگر می‌دانیم که مسیه ۵ یا ام۵ یک خوشه‌ی ستاره‌ای کروی با بیش از ۱۰۰,۰۰۰ ستاره است که نیروی گرانش همگی آنها را در کنار یکدیگر و در فضایی به قطر حدود ۱۶۵ سال نوری گرد آورده. این خوشه چیزی نزدیک به ۲۵,۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.
خوشه‌های ستاره‌ای کروی که در هاله‌ی کهکشان راه شیری پراکنده‌اند، اعضای باستانی این کهکشان به شمار می‌آیند. ام۵ هم یکی از کهن‌ترین همین خوشه‌هاست که برآورد می شود ستارگانش سنی نزدیک به ۱۳ میلیارد سال داشته باشند.
این خوشه ی ستاره ای زیبا از هدف های محبوب تلسکوپ‌های روی زمین است. تلسکوپ فضایی هابل هم که در روز ۲۵ آوریل ۱۹۹۰ کارش را در مدار نزدیک زمین آغاز کرده هم تصویر نمای نزدیک خیره‌کننده‌ای ویژه‌ی خودش از این خوشه ثبت کرده. این تصویر گستره‌ای به پهنای ۲۰ سال نوری از بخش مرکزی ام۵ را می‌پوشاند.
همان‌گونه که در این تصویر خیره‌کننده و باکیفیت می‌بینید، حتی در نزدیکی‌های هسته‌ی فشرده‌ی خوشه هم می‌توان ستارگان پیر غول آبی و سرخ و همچنین ولگردهای سرکش آبیِ باز-جوان شده را به شکل نقطه‌های زردفام و آبی‌فام از یکدیگر بازشناخت.

در همین زمینه:

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Messier 5 - Nebula - Balance - Libra - Serpent - Serpens - Charles Messier - star cluster - M5 - star - galaxy - globular star cluster - Milky Way - core - red giant - blue giant - Hubble Space Telescope - blue straggler - low orbit - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه