ماه را رنگارنگ ببینیم

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۹ مگ)
ماه به طور عادی خاکستری‌رنگ (سیاه  سفید) دیده می‌شود. ولی در این تصویر که چهل‌تکه‌ای از عکس‌هایی باکیفیت است که در زمانی نزدیک به گام کامل ماه گرفته شده‌اند و با هم چشم‌انداز چندرنگی از مرکز ماه را نشان می‌دهند، رنگ‌ها بسیار سیرتر شده‌اند تا تفاوت‌های رنگی اندک ولی سنجش‌پذیر در سطح ماه آشکار شود.
تفاوت‌های رنگی سطح ماه نمایانگر تفاوت‌های وقعی در همنهش (ترکیب) کانی‌های درون خاک‌های هر بخش ماه هستند.
فام‌های آبی مناطقی سرشار از تیتانیوم را نشان می‌دهند و رنگ‌های نارنجی و ارغوانی نماینده‌ی مناطقی با تیتانیوم و آهن کمتر هستند.
دریای شگفت‌انگیز بخارها زیر مرکز چارچوب، و ردیف کمانی کوهستان اپنینی هم بالای آن دیده می‌شود. سطح تاریک دهانه‌ی ۸۳ کیلومتری ارشمیدس درون دریای رگبارها را در بالا، سمت چپ تصویر می‌بینیم. نزدیک شکافی که بالای کمان اپنینی دیده می‌شود هم جاییست که فضاپیمای آپولوی ۱۵ در آن فرود آمده بود [ببینید: * پانورامایی از سطح ماه و فضانوردان آپولو ۱۵].
این گونه عکس‌های چندرنگ که رنگشان به کمک سنگ‌هایی که فضاپیماهای آپولو به زمین آورده بودند واسنجیده (کالیبره) شده، برای سنجش و بررسی همنهش سطح سرتاسر ماه به کار می‌روند.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Moon - full phase - titanium - iron - Sea of Vapors - Mare Vaporum - Montes Apenninus - Apennine Mountains - Archimedes crater - Sea of Rains - Mare Imbrium - Apollo 15

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه