ستارگانی که پرورشگاه خود را جاروب می‌کنند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ستارگان جوان سرگرم رُفت و روب پرورشگاهشان در ان‌جی‌سی ۷۸۲۲ هستند.
لبه‌های درخشان و ساختارهای پیچیده‌ و تراش خورده‌ی غبار درون این سحابی، در این تصویر فروسرخ پرجزییات که به کمک ماهواره‌ی پیمایشگر میدان‌گسترده‌ی فروسرخ ناسا (وایز، WISE) به دست آمده خودنمایی می‌کنند.
سحابی ان‌جی‌سی ۷۸۲۲ که در لبه‌ی یک ابر مولکولی غول‌آسا در صورت فلکی قیفاووس جای دارد، یک منطقه‌ی ستاره‌زایی برافروخته در فاصله‌ی حدود ۳۰۰۰ سال نوری زمین است.
نوری که از اتم‌های گازهای این سحابی گسیلیده می‌شود دستاورد پرتوهای پرانرژی ستارگان داغست؛ این ستارگان با بادهای نیرومند و نورشان نه تنها این اتم‌ها را برانگیخته‌اند، بلکه توده‌های ابری را نیز پس زده و با تراشیدن‌شان، پیکره‌های فشرده‌ی ستون‌مانندی پدید آورده‌اند.
درون همین ستون‌ها هم با ادامه‌ی رُمبش گرانشی و چگالش گاز و غبار، ستارگان تازه‌ای می‌توانند ساخته شوند ولی از آن سوريال با ادامه‌ی تراشیده شدن ستون‌ها و پس زده شدن گاز و غبارشان توسط ستارگان بیرونی، ستارگان تازه‌ی درونشان از مواد ستاره‌ساز خود جدا شده و از رشد بیشتر باز خواهند ماند.
پهنای میدان درون این چارچوب در راستای برآورد شده‌ی ان‌جی‌سی ۷۸۲۲ حدود ۴۰ سال نوریست.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 7822 - star - infrared - NASA - Wide Field Infrared Survey Explorer - WISE - molecular cloud - constellation Cepheus - atom - nebula - gravitational collapse

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود
بسیار زیباست
درست مثل جوجه داخل تخم که در لحظه تولد تخمش رو می‌شکند و به دنیای بیرون می‌پیوندد

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما جناب رمضانی
خوشحالم که دوباره می‌بینمتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه