هابل گسترش "پژواک" نور یک انفجار را به تصویر کشید

* ستاره‌ای که در رویدادی ابرنواختری منفجر شده بود، پژواکی از نور از خود به یادگار گذاشت که تلسکوپ فضایی هابل گسترش آن را در فضا به تصویر کشیده.
در این تصویر که از پیوند عکس‌های پیاپی درست شده، حلقه‌ای رو به گسترش را می‌بینیم که در حقییقت نور ابرنواختر اس‌ان ۲۰۱۴جی است که دارد از روی ابرهای پیرامونش باز می‌تابد.
دانشمندان با بهره از عکس‌هایی پی در پی که تلسکوپ فضایی هابل در درازنای دو سال گرفته بود توانستند گسترش حلقه‌ای از نور در فضا را به تصویر بکشند. به گزارش تارنمای هابل در بنیاد علوم تلسکوپ فضایی، این نور از انفجار یک ستاره گسیلیده شده که نخستین بار سه سال پیش دیده شد و ما اکنون داریم بازتاب نورش را در ابرهای گازی نزدیک آن ستاره می‌بینیم.

در این گزارش آمده: «بازتاب صدا از کوه‌ها و دیوارها نمونه‌هایی از پژواک (اکو) هستند. فضا هم پژواک ویژه‌ی خود را دارد. پژواک آن از جنس صدا (موج صوتی) نیست، بلکه از جنس نورست و زمانی پدید می‌آید که نور از روی ابرهای غبار بازتابیده شود.»

انفجار آغازین، یک ابرنواختر به نام اس‌ان ۲۰۱۴جی بود که روز ۲۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۴ در کهکشانی ستاره‌فشان به نام ام۸۲ (کهکشان سیگار)، در فاصله‌ی ۱۱.۴ میلیون سال نوری زمین دیده شده بود [خبرش را خواندید: * سیگار کیهانی به دست ستاره‌ای پیر روشن شد]. این "پژواک" نور مانند موجی دیده می‌شود که پس از افتادن سنگی، در آبگیر گسترده می‌شود.

ستارگان بزرگ‌تر از خورشید پس از پایان یافتن سوختشان به ابرنواختر تبدیل می‌شوند، رویدادی که به واکنش‌های هسته‌ای پرانرژی و سهمگین، از جمله انفجار مواد می‌انجامد.
رشته تصاویر بالا که توسط تلسکوپ هابل گرفته شده‌اند، پژواک نور یک ابرنواختر را نشان می‌دهند. تصویر بزرگ‌تر هم جایگاه این ابرنواختر در کهکشان : ۱.۳ مگ،ام۸۲ را نشان می‌دهد. این تصویر در اندازه‌های بزرگ‌تر: ۱.۳ مگ، ۵ مگ و ۱۱.۳ مگ، و در اندازه‌ی کامل (۷۵.۶ مگ)
پژواک به این دلیل رخ می‌دهد که نور ابرنواختر فاصله‌های گوناگونی را در فضا می‌پیماید تا به زمین برسد. بخشی از این نور یکراست از خود ابرنواختر به زمین می‌رسد، ولی بخش‌های دیگر نور با درنگ (تاخیر) به چشم ما می‌رسند زیرا یکراست از انفجار نیامده‌ و از مسیری نامستقیم می‌آیند.

در مورد این ابرنواختر، نور آن از روی ابر غول‌پیکری از غبار بازتابیده که ۳۰۰ تا ۱۶۰۰ سال نوری به گرد آن گسترده شده، و پس از بازتاب به زمین رسیده است.

در ادامه‌ی گزارش آمده: «اخترشناسان تاکنون تنها ۱۵ پژواک نور پیرامون ابرنواخترهای بیرون از کهکشان راه شیری را دیده‌اند. پژواک نور ابرنواخترها بسیار کم دیده می‌شود زیرا باید به ما نزدیک باشند تا تلسکوپ‌ها توان آشکارسازی‌شان را پیدا کنند.»
در این ویدیو با بزرگ‌نمایی آسمان در بخشی از صورت فلکی خرس بزرگ به کهکشان ام۸۲ و جایگاه ابرنواختر اس‌ان ۲۰۱۴جی می‌رسیم که پژواک‌های گسترنده‌ی نورش را نیز نشان می‌دهد. این ویدیو را می‌توانید در اندازه‌های گوناگون از اینجا دریافت کنید. همچنین اگر ویدیو برایتان اجرا نشد می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

این مورد را هم داشتیم: * ویدیویی از پژواک‌های نور یک ستاره

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
star - echo - Hubble Space Telescope - reflect - Space Telescope Science Institute - supernova - SN 2014J - galaxy - M82 - Earth - Milky Way galaxy -

منبع:Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه