گوی آتشینی که در آسمان اروپا دیده شد

آسمان افق باختری در این چشم‌انداز کوهستانی از پرتوی رو به کاهش دمدمای غروب به رنگ صورتی ملایمی در آمده.
این تصویر اندیشمندانه که در دمایی زیر صفر گرفته شده، ستیغ‌های پربرف و ناهموار یک گردنه‌ی کوهستانی را در روز ۱۴ نوامبر نشان می‌دهد.
پایین چارچوب دهکده‌ی لاویلا، آلتا بادیا در دولومیت، بخش ایتالیایی رشته کوه آلپ دیده می‌شود. بر فراز روشنایی‌های دهکده، ستارگان صورت فلکی خرس بزرگ را می‌بینیم که در افق شمالی می‌درخشند.
ولی از همه چشمگیرتر در این تصویر، گوی آتشین یک شهاب است که به طور شانسی در مدت باز بودن دهانه‌ی دوربین از سمت خاور به باختر در افق شمالی، زیر پای هفت برادران، اخترگان آشنای صورت فلکی خرس بزرگ گذشت.
در واقع این آتشگوی بزرگ که به طور گسترده‌ای در آسمان اروپا دیده شد، بیشتر از هر رویداد آتشگوی دیگری تاکنون به "انجمن شهابی آمریکا" و "سازمان بین‌المللی شهاب‌" گزارش شده.
بر پایه‌ی سنجشی که به کمک مسیر آن در آسمان آلمان انجام گرفته، این آتشگوی یکی از شهاب‌های بارش شهابی گاوی (ثوری) ماه نوامبر بوده است. شهاب‌های گاوی ذرات غبار و خرده سنگ‌هایی هستند که دنباله‌دار اِنکه در مدار خود پخش کرده و کانونشان در آسمان، در صورت فلکی گاو (ثور) است.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
mountain pass - La Villa - Alta Badia - Italy - Dolomite Alps - Ursa Major - fireball - meteor - Big Dipper - asterism - European - planet - Earth - American Meteor Society - International Meteor Organization - Germany - Taurid Meteor Shower - Encke - comet

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه