شهابی که با نور خود شب قطبی را مانند روز روشن کرد

در شامگاه شانزدهم نوامبر، تونی بیتمن، رهنمای تور شفق‌ها در شمال فنلاند در کلبه‌ی جنگلی بود و داشت خود را برای برنامه‌ی شفقی بعدی آماده می‌کرد که متوجه لرزشی در محیط دور و برش شد. او می‌گوید: «صدای انفجار بزرگی آمد و کلبه به شدت لرزید. اول فکر کردم زمین‌لرزه آمده؛ یا شاید هم درختی روی سقف کلبه افتاده! بیرون رفتم و نگاهی به درخت‌ها کردم. ظاهرا همه چیز سرجایش بود.»

ولی دوربین مدار بسته‌ای که برای شفق‌ها کار گذاشته شده بود این راز را آشکار کرد: «این یک شهاب شگفت‌انگیز بود.» «مو به تنم سیخ شد وقتی دیدم آسمان شب از انفجار شهاب آبی شد. شفق و آتشگوی- چه شبی!»
نمایش آتشگوی از ثانیه‌ی ۲۱ آغاز می‌شود
سیاره‌ی زمین در این هفته دارد از درون جریانی از سنگ و غبارِ به جا مانده از دنباله‌دار انکه، سرچشمه‌ی بارش شهابی سالانه‌ی گاوی (ثوری)، می‌گذرد.این بارش شهابی آتشگوی‌های بسیاری دارد؛ هر چند مسیر این شهاب نشان می‌دهد که یک شهاب گاوی نیست.

به نظر می‌رسد این یک "تک‌شهاب" یا "شهاب گهگاهی" (sporadic meteor) است، یعنی شهابی سرگردان است که ریشه‌اش به هیچ دنباله‌دار خاصی نمی‌رسد. همه روزه تک‌شهاب‌های بسیاری که سرچشمه‌شان سنگ و غبارهای سرگردان در فضای درونی سامانه‌ی خورشیدی‌ است بر زمین می‌بارند . آمار ناسا نشان می‌دهد که آتشگوی‌هایی به روشنی ناهید روزی ۱۰۰ بار در آسمان زمین پدید می آیند. آjشگوی‌هایی به روشنی ماه چارک (تربیع) هر ده روز یک بار، و آتشگوی‌هایی به درخشندگی قرص کامل ماه هر چند ماه یک بار دیده می‌شوند.

آتشگوی قطبی روز ۱۶ نوامبر یکی از کمیاب‌ترین‌های این سه دسته بود- خوش‌شانسی محض.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
aurora - tour guide - Tony Bateman - Finland - earthquake - meteor - fireball - Earth - Comet Encke - Taurid - meteor shower - come - sporadic meteor - solar system - NASA - Venus - quarter - Moon - full Moon - Arctic

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه