چه بر سر این دنباله‌دار آمده؟

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
درست آن سوی مدار بهرام، چیزی دارد برای دنیاله‌دار پان‌استارز (سی/۲۰۱۶ آر۲) روی می‌دهد. در این عکس که از پشت یک تلسکوپ شخصی بزرگ در شب ۲۲ نوامبر گرفته شده، چندین فواره دیده می‌شود که از هسته‌ی دنباله‌دار بیرون زده و ابر آبی‌رنگ بزرگی هم دارد از دمش جدا می‌شود.

این دنباله‌دار در اوت ۲۰۱۶ توسط تلسکوپ پان‌استارز که روی ستیغ آتشفشان هالئاکالا در جزیره‌ی مائویی است یافته شده. ماموریت اصلی این تلسکوپ پیدا کردن سیارک‌های نزدیک-زمین است که می‌توانند سیاره‌ی ما را تهدید کنند. در این رصدها، این تلسکوپ ستارگان متغیر و ابرنواخترها را هم به همراه دنباله‌دارها می‌بیند.

دنباله‌دار پان‌استارز در آغاز یافته شدنش یک دنباله‌دار آرام و معمولی به نظر می‌رسید. این دنباله‌دار دُمی بسیار پویا دارد که تنها در یک جلسه رصد هم تغییرات خود را نشان می‌دهد. از پیوند نماهایی که تنها در مدت چند ساعت در ۲۲ نوامبر گرفته شده‌اند یک پویانمایی کوتاه درست شده که اینجا می‌بینید:
این پویانمایی توده‌های گازی که دارند از هسته بیرون می‌زنند و همچنین فعالیتی آشکار در بخش درونی فواره‌های آن را نشان می‌دهد.

چه اتفاقی دارد رخ می‌دهد؟

احتمال دارد نور خورشید یخ‌های سست در هسته را آب کرده و حفره‌هایی پر از گاز یخ‌زده را نمایان کرده که آنها هم دارند ابرهایی به فضا پس می‌زنند. یا شاید هم یک توفان مغناطیسی دارد در آن رخ می‌دهد. توفان مغناطیسی در دم دنباله‌دارها پیش از این هم دیده شده- پرآوازه‌ترین آنها در سال ۲۰۰۷ رخ داد، هنگامی که فضاپیمای "استریو"ی ناسا یک توده‌ی تاج خورشید (سی‌ام‌ئی) را دید که بر سر راهش به دنباله‌دار اِنکه برخورد کرد و با جدا کردن دم این دنباله‌دار، چیزی مانند آنچه در دنباله‌دار پان‌استارز دیده شده را پدید آورد.

دنباله‌دار پان‌استارز سی/۲۰۱۶ آر۲ اکنون با نوری به اندازه‌ی یک ستاره از قدر ۱۱ در صورت فلکی شکارچی دیده می‌شود.
جدا شدن دنباله‌دار انکه در اثر برخورد یک توده پلاسمای تاج خورشید به آن در سال ۲۰۰۷
در همین زمینه:
* توفان مغناطیسی در دُم دنباله دار لاوجوی


--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Mars - Comet PanSTARRS (C/2016 R2) - jet - nucleus - tail - comet - PanSTARRS - Haleakalā - volcano - Maui - Earth - asteroid - variable star - supernova - magnetic storm - NASA - STEREO - CME - Comet Encke - constellation Orion - magnitude - star

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه