میل به انفجار در یک کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر ۳.۵ مگ)
فریب ظاهر آرام و ساده‌ی این جرم را نخورید! این کهکشان مارپیچی که به نام ESO 580-49 (اسو ۴۹-۵۸۰) شناخته شده در عمل زمینه و گرایش انفجار دارد.

در اکتبر ۲۰۱۱، فوران سهمگینی از پرتوهای گامای پرانرژی -چیزی که به نام انفجار پرتو گاما یا جی‌آربی (GRB) شناخته می‌شود- از منطقه‌ای در آسمان که اسو ۴۹-۵۸۰ نیز در آنست دریافت شد. به باور اخترشناسان، از آنجایی که احتمال شانسی بودن همترازی این انفجار با این کهکشان یک در ۱۰ میلیون است، می‌توان گفت انفجار در همین کهکشان رخ داده بوده. با فاصله‌ی ۱۸۵ میلیون سال نوریِ این کهکشان از زمین، این جی‌آربی دومین جی‌آربی نزدیک به زمین بود که تاکنون دیده شده.

انفجارهای پرتو گاما از درخشان‌ترین رویدادهای کیهانند که گاهی برای چند ثانیه، برونداد پرتوهای گامایشان از کل برونداد پرتو گامای سرتاسر کیهانِ دیدارپذیر بیشتر می‌شود.

دلیل واقعی این جی‌آربی که به احتمال بسیار در همین کهکشان روی داده و به عنوان "جی‌آربی ۱۱۱۰۰۵ای نامیده شده هنوز ناشناخته است. دانشمندان چند رویداد را سرچشمه‌ی جی‌آربی‌ها می‌دانند که هیچکدامشان برای توضیح این یک مورد کارایی نداشته. بنابراین احتمال داده‌اند که کهکشان اسو ۴۹-۵۸۰ میزبان گونه‌ی تازه‌ای از انفجارهای جی‌آربی‌ باشد- گونه‌ای ناشناخته که هنوز هیچ ویژگی‌ای برای آن توصیف نشده.

کهکشان اسو ۴۹-۵۸۰ در صورت فلکی ترازو جای دارد.

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ESO 580-49 - spiral galaxy - gamma-ray burst - GRB - Earth - observable Universe - GRB 111005A

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه