گویا هدف بعدی نیوهورایزنز یک "ماه" هم دارد!

* دانشمندان چند ماه پیش در تابستان، زمانی که پی بردند هدف بعدی فضاپیمای نیوهورایزنز احتمالا پیکره‌ای بادام‌زمینی‌مانند داشته یا حتی دوتایی باشد بسیار هیجان‌زده شده بودند. [خبرش را اینجا خوانده بودید: * هدف بعدی نیوهورایزنز جالب‌تر از پیش شد]
برداشت هنری از ۲۰۱۴ امو‌یو۶۹، یکی از اجرام کمربند کوییپر و هدف بعدی نیوهورایزنر، که احتمال می‌رود یک جرم دوتایی با یک ماه باشد.
این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۵.۴ مگ)

اکنون یافته‌های تازه نشان می‌دهد که این جرم دوردست گویا یک همدم مداری نیز دارد: یک ماه (قمر) کوچک. این جرم که ۲۰۱۴ ام‌یو۶۹ نام دارد یکی از اجرام کمربند کوییپر (کی‌بی‌او) است که بیش از ۱.۵ میلیارد کیلومتر از پلوتو فاصله دارد و نیوهورایزنز به احتمال بسیار در آغاز سال ۲۰۱۹ به آن می‌رسد.

این تازه‌ترین نظریه‌ی گروه دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز ناسا است که همچنان سرگرم بررسی داده‌های تلسکوپی از ام‌یو۶۹ هستند. یکی از این دانشمندان، مارک بویی از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در بولدر کلرادو می‌گوید: «ما واقعا تا از کنار ام‌یو۶۹ نگذریم نمی‌توانیم به شکل و پیکره‌ی دقیق آن پی ببریم و حتی شناخت کاملی از آن پیدا کنیم. ولی حتی از دور هم هر چه بیشتر این جرم کوچک را بررسی می‌کنیم، آن را جذاب‌تر و شگفت‌انگیزتر می‌یابیم.»

در سه فروپوشانی (اختفا) در ژوئن و ژوییه‌ی ۲۰۱۷،
دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز گذشتن ام‌یو۶۹ از
برابر یک ستاره را دنبال کردند. این خط‌های رنگی
مسیرستاره را از دید چند تلسکوپ، هر یک در روزی
متفاوت نشان می‌دهند. جاهای خالی در خط‌ها نشانگر
چند ثانیه‌ای هستند که ام‌یو۶۹ نور ستاره را پوشانده بود
 دانشمندان در تلاشند با بهره از این مشاهدات، تصویر
روشنی از ام‌یو۶۹ و همدم یا همدم‌های احتمالی‌اش به
دست آورند. این دو تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر:
بالایی، پایینی
داده‌‌هایی که به این نتیجه درباره‌ی ساختار ام‌یو۶۹ انجامیده در مدت شش هفته از ماه‌های ژوئن و ژوییه گردآوری شده بود، زمانی که گروه دانشمندان سه بار تلاش کردند نوار سایه‌ی باریکی که از گذشتن ام‌یو۶۹ از برابر یک ستاره پدید می‌آمد را بررسی کنند- این همان پدیده‌ایست که به نام فروپوشانی یا اختفا شناخته می‌شود. باارزش‌ترین داده‌ها در ۱۷ ژوییه به دست آمد، زمانی که دانشمندان نیوهورایزنز پنج تلسکوپ در آرژانتین که در جایگاه خوبی برای دیدن این سایه‌ی زودگذر بودند را به کار گرفتند و داده‌های مهمی درباره‌ی اندازه، شکل و مدار ام‌یو۶۹ به دست آوردند. این داده‌ها احتمال این که ام‌یو۶۹ دو جرم هم‌اندازه، یا به بیانی دیگر یک سامانه‌ی دوتایی باشد را افزایش داد.

این دیدگاه که ام‌یو۶۹ می‌تواند یک ماه داشته باشد نتیجه‌ی داده‌هاییست که از یک فروپوشانی دیگر در ۱۰ ژوییه به کمک رصدخانه‌ی هوابرد ناسا (سوفیا) به دست آمده بود. در آن روز، سوفیا در آسمان اقیانوس آرام بر جایی که می‌بایست ام‌یو۶۹ باشد متمرکز شد و چیزی را دید که مانند یک خاموشی بسیار زودگذر در نور ستاره بود. بویی می‌گوید بررسی‌ بیشتر داده‌های این فروپوشانی، از جمله همگام‌سازی آنها با محاسبه‌های مداری ام‌یو۶۹ که توسط فضاپیمای "گایاسازمان فضایی اروپا انجام شده بود، این احتمال را در پی آورد که آن تغییر سیگنالی که سوفیا دیده بود می‌تواند زیر سر یک جرم دیگر کنار ام‌یو۶۹ باشد.

بویی می‌گوید: «یک دوتایی به همراه یک ماه می‌تواند به ما در توضیح جابجایی‌هایی که در این فروپوشانی‌های گوناگون در جایگاه ام‌یو۶۹ می‌بینیم کمک کند. همه‌ی اینها نشانه‌های وسوسه‌انگیزی هستند، ولی گام بعدی ما در این کار، به دست آوردن تصویر روشنی از ام‌یو۶۹ تا پیش از گذر نیوهورایزنز از کنار آن است، در همین یکسال آینده.»

این گذر دورترین دیدار در تاریخ کاوش‌های فضایی خواهد بود. این جرم باستانی کمربند کویپر -ام‌یو۶۹- که در سال ۲۰۱۴ یافته شد بیش از ۶.۵ میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد. درازای این جرم به نظر نمی‌رسد بیش از ۳۰ کیلومتر باشد، و اگر آن را دوتایی در نظر بگیریم، به نظر نمی‌رسد قطر هر یک بیش از ۱۵-۲۰ کیلومتر باشد. مانند همه‌ی اجرام کمربند کوییپر، ام‌یو۶۹ هم نمای نزدیکی از تکه‌های بازمانده از فرآیندهای سیاره‌زایی برای ما فراهم می‌کند، دنیاهای کوچکی که سرنخ‌هایی کلیدی درباره‌ی پیدایش بخش بیرونی سامانه‌ی خورشیدی را در خود دارند.

پژوهشگر ارشد نیوهورایزنز، آلن استرن، او هم از بنیاد پژوهشی جنوب باختر می‌گوید: «این بررسی‌های فروپوشانی که مارک بویی و گروهش برای نیوهورایزنز انجام دادند بررسی‌های بی‌اندازه ارزشمندی بودند که به ما کمک کردند چشممان بر روی احتمال‌هایی بسیار نیرومند گشوده شود، این احتمال‌ها که ام‌یو۶۹ هم بسیار پیچیده‌تر از چشمداشت‌هاست و هم شگفتی‌های بسیاری برای ما به هنگام دیدار با آن در شب سال نوی ۲۰۱۹ خواهد داشت. هر چه شناختمان از آن بالاتر می‌رود، بررسی‌اش هم برایمان جذاب‌تر می‌شود. این شگفت‌انگیزست!»
چشمک زدن یک ستاره‌ی بی‌نام در اثر گذشتن ام‌یو۶۹ از برابر آن در ۱۷ ژوییه‌ی ۲۰۱۷. پدیده‌ای که به نام فروپوشانی یا اختفا شناخته می‌شود.
--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
New Horizons - Kuiper Belt - Pluto - 2014 MU69 - moon - NASA - New Year’s Day - Marc Buie - Southwest Research Institute - Boulder - Colorado - American Geophysical Union Fall Meeting - New Orleans - star - Argentina - occultation - binary - Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy - SOFIA - Pacific Ocean - Earth - solar system - New Year’s Eve - New Year’s Day - Alan Stern

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه