نگاهی به آسمان شب در زمستان امسال

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۱ مگ)
زمستان امسال در آسمان چه خبر خواهد بود؟
در این نگاره، مواردی مربوط به اسمان نیمکره‌ی شمالی را می‌بینیم.
چارچوب تصویر را مانند نیمه‌ی بالایی صفحه‌ی یک ساعت در نظر بگیرید (مرکز ساعت پایین است). رویدادهای شب‌های آغاز زمستان در سمت چپ دیده می‌شوند و رو به راست، به پایان زمستان می‌رسیم.
اجرام و رویدادهای مربوط به آنها هر چه به زمین نزدیک‌تر هستند، به آدمک و تلسکوپ مرکز ساعت نزدیک‌تر دیده می‌شوند- هر چند که برای دیدن بیشتر این پدیده‌ها نیازی به تلسکوپ نیست. [از مرکز به سمت چپ و راست: رویدادهای مدار زمین، ماه، سیاره‌ها]
از جمله پدیده‌های زمستانی امسال که در این نگاره نشان داده شده می‌توان از بارش شهابی دوپیکری (جوزایی) نام برد که در همین هفته به اوج خود می‌رسد، صورت فلکی شکارچی (جبار) که در آسمان شامگاهی (ساعت‌های آغازین پس از غروب) نمای خوبی دارد، و چندین سیاره‌ که در شب‌های ماه فوریه پیش از سر زدن آفتاب دیده می‌شوند.
و مانند همه‌ی فصل‌های دیگر، هر از گاهی ممکن است حرکت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) را هم در آسمان ببینید، به شرط این که بدانید کِی و به کجا باید نگاه کنید.

------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
winter - graphic - Earth - clock - telescope - Geminids meteor shower - constellation of Orion - planet - International Space Station - ISS

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه