امروز خورشید در قلب کهکشان جای می‌گیرد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
از راه رسیدن انقلاب زمستانیِ یکم دی‌ماه (۲۱ دسامبر)، و شب یلدا یا شب چله را به شما شادباش می‌گوییم.
از دید نجومی، انقلاب‌ها و اعتدال‌های (برابران‌های) فصلی نشانگر تغییر فصل بوده و به جایگاه خورشید در مسیر سالانه‌اش در صفحه‌ی برجگاهی آسمان زمین بستگی دارند.
تابش آفتاب در روز انقلاب زمستانی. می‌بینید
که در این روز، قطب شمال زمین در تاریکی
۲۴ ساعته قرار می‌گیرد ولی جنوبگان در یک
روشنی ۲۴ ساعته.
در انقلاب زمستانی، مانند امروز، خورشید در ساعت ۱۶:۲۸ به وقت جهانی به جنوبی‌ترین میل خود در ۲۳- درجه‌ی آسمان، و بُعدش در کره‌ی آسمانی به ۱۸ ساعت می‌رسد.
این باعث می‌شود خورشید در صورت فلکی کمان (قوس)، در راستای مرکز کهکشان راه شیری جای بگیرد. در حقیقت، اگر می‌توانستید خورشیدِ امروز را بر پس‌زمینه‌ی کم‌نور ستارگان و سحابی‌های آسمان ببینید (کاری که بسیار دشوار است، به ویژه به هنگام روز)، آنچه که می‌دیدید مانند چیزی بود که در این تصویر همنهاده‌ی (ترکیبی) سراسرنما دیده می‌شود.
برای درست کردن این تصویر، نخست عکس‌هایی از کهکشان خوبمان زیر آسمان تاریک شب‌های نامیبیا گرفته شده و از پیوند آنها یک سراسرنما (پانوراما) پدید آمده. سپس عکسی که در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ از خورشید انقلابی گرفته شده بود به روش دیجیتالی به آن افزوده شده، که مانند ستاره‌ای بسیار درخشان در نقطه‌ای که جایگاه آن در آسمان امروز نیمکره‌ی شمالی را نشان می‌دهد دیده می‌شود، جایی نزدیک مرکز کهکشان راه شیری.

------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
solstice - equinox - Sun - ecliptic - planet - Earth - declination - right ascension - celestial sphere - constellation Sagittarius - Milky Way galaxy - Solstice Sun - star - Namibia - winter solstice

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه