دیدنی‌ها و نادیدنی‌های یک کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۸.۱ مگ)
کهکشان‌ها اجرامی جذاب و فریبنده‌اند، نه تنها برای ظاهر نمایانشان بلکه به خاطر چیزهایی که نادیدنی‌اند.
کهکشان مارپیچی بزرگ و باشکوه ان‌جی‌سی ۱۲۳۲ در این تصویر پرجزییات که توسط یکی از یگان‌های تلسکوپ‌های بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) گرفته شده، نمونه‌ای خوب از این اجرامست.
آنچه در این کهکشان دیده می‌شود، میلیون‌ها ستاره‌ی درخشان و توده‌های غبار تیره است که در چرخه‌ی گرانشی بازوهای مارپیچی آن گیر افتاده‌اند و به دور مرکز کهکشان می‌چرخند. خوشه‌های باز با ستارگان آبی و تابناک در جای جای این بازوها پراکنده‌اند و رگه‌های تیره‌ی غبار فشرده‌ی میان‌ستاره‌ای نیز لا به لای خود آنها کشیده شده‌اند.
چیزهایی که کمتر دیده می‌شوند ولی شناسایی‌پذیرند، میلیاردها ستاره‌ی معمولی کم نور و پهنه‌های گسترده‌ی گاز میان‌ستاره‌ای است که با همدیگر، دارای آنچنان جرم بالایی هستند که بر دینامیک و پویایی بخش‌های درونی کهکشان فرمان می‌رانند.
ولی چیزهای نادیدنی از این هم بیشتر است و شامل مقادیر بزرگ‌تری از ماده در شکل و گونه‌ایست که هنوز ناشناخته مانده: ماده‌ی فراگیر تاریک که برای توضیح بخشی از حرکت اجرام دیدنیِ بخش‌های بیرونی کهکشان مورد نیاز است.

در همین زمینه:

------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
grand spiral - galaxy - NGC 1232 - Very Large Telescope - star - dust - spiral arm - open cluster - interstellar dust - dark matter

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه