چهار جرم از بزرگ‌ترین اجرام کمربند سیارک‌ها

در این تصویر چهار جرم از میلیون‌ها تکه سنگ درون کمربند سیارک‌ها را با جزییاتی خیره‌کننده می‌بینیم. کمربند سیارک‌ها که میان مدارهای بهرام (مریخ) و مشتری جای دارد، سیاره‌های سنگی درونی سامانه‌ی خورشیدی را از غول‌های گازی و یخی بخش بیرونی این سامانه جدا کرده است. این عکس‌ها به کمک دستگاه SPHERE از پشت تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی پارانال که بخشی از رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو) در شیلی است گرفته شده‌اند.

از بالا، سمت چپ در جهت ساعتگرد آغاز می‌کنیم: سیارک "۲۹ آمفیتریت"، "۳۲۴ بامبرگ"،"۲ پالاس"، و "۸۹ جولیا".

۲ پالاس که نامش را از ایزدبانوی یونانی، "پالاس آتنا" گرفته، حدود ۵۱۰ کیلومتر پهنا دارد. این جرم سومین سیارک بزرگ در کمربند اصلی سیارک‌ها و یکی از بزرگ‌ترین سیارک‌ها در سرتاسر سامانه‌ی خورشیدی است. ۲ پالاس حدود ۷% از جرم کل کمربند سیارک‌ها را در بر دارد و به اندازه‌ای پرجرم است که زمانی به عنوان یک سیاره در نظر گرفته شده بود.

سیارک ۸۹ جولیا با بزرگی یک سوم ۲ پالاس، نامش برگرفته از نام سنت جولیای کُرس است. همنهش سنگی آن باعث شده به عنوان یک سیارک گونه‌ی اس (S-type) شناخته شود.

۲۹ آمفیتریت هم یک سیارک گونه‌ی اس است که در سال ۱۸۵۴ یافته شد.

۳۲۴ بامبرگ که یکی از بزرگ‌ترین سیارک‌های گونه‌ی سی (C-type) در کمربند سیارک‌هاست که از ۲۹ آمفیتریت هم دیرتر یافته شد: در سال ۱۸۹۲ توسط یوهان پالیسا.

امروزه گفته می‌شود سیارک‌های گونه‌ی اس احتمالا اجرام بخش بیرونی سامانه‌ی خورشیدی بوده‌اند که در پی کوچ سیاره‌های غول‌پیکر به اینجا آمده‌اند. اگر این نظریه درست باشد، پس آنها باید در هسته‌ی خود دارای یخ باشند.

در اغلب داستان‌های علمی-تخیلی، کمربند سیارک‌ها به عنوان جایی پر از برخوردهای خشن، انباشته از تکه‌سنگ‌های بزرگ و بسیار نزدیک به هم تصویر می‌شود که مهار و ناوبری فضاپیما در آن حتی برای کارکشته‌ترین خلبان‌ها هم کاری دشوار و بی‌اندازه خطرناک است. ولی واقعیت اینست که در این کمربند تا دلتان بخواهد فضای خالی وجود دارد. روی هم رفته، کل جرم درون کمربند سیارک‌ها تنها ۴% جرم کره‌ی ماه است، و تازه نیمی از همین جرم هم در چهار جرم بزرگ آن جای داده شده: سرس، ۴ وستا، ۲ پالاس، و ۱۰ هایجیا.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESO - SPHERE - Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch - Very Large Telescope - VLT - Paranal Observatory - Chile - main asteroid belt - asteroid - Mars - Jupiter - planet - Solar System - 29 Amphitrite - 324 Bamberga - 2 Pallas - 89 Julia - greek goddess - Pallas Athena - St Julia - Corsica - S-type - C-type - Johann Palisa - science fiction - Ceres - 4 Vesta - 10 Hygiea

منبع: eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه