نمای سه‌بعدی از یک جایگاه VIP روی ماه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
عینک‌های سرخ/آبی خود را بر چشم بزنید و این نمای سه بعدی (استریو) از دره‌ی ثور-لیترو (Taurus-Littrow Valley) روی ماه را تماشا کنید!
در جلوی این تصویر برجسته‌ی رنگی (آناگلیف)، نمایی پرجزییات و سه بُعدی از خودروی ماه‌نوردِ فضاپیمای آپولو ۱۷ می‌بینید. پشت سر خودرو، گردونه‌ی ماه نشین دیده می‌شود و دورتر از آن هم تپه‌های ماه.
در آن زمان این امکان پدید آمده بود که مردم روی زمین به وسیله‌ی دوربین تلویزیونی که روی خودرو جای داشت، برخاستن ماه‌نشین از سطح ماه را تماشا کنند. از همین رو این ایستگاه خودرو به نام "جایگاه ویژه" (VIP) هم شناخته می‌شود. [ویدیوی برخاستن ماه‌نشین را با دو کیفیت ببینید: ۲ مگابایت و ۴ مگابایت]
۴۵ سال پیش در این ماه، در دسامبر سال ۱۹۷۲، فضانوردان آپولو ۱۷، یوجین سرنان و هریسون اشمیت حدود ۷۵ ساعت را روی ماه گذراندند و همزمان، همکارشان رونالد ایوانز بالای سرشان در خود فضاپیما به گرد ماه می‌چرخید. این فضانوردان با خود ۱۱۰ کیلوگرم نمونه‌ی سنگ و خاک ماه را به زمین آوردند که از همه‌ی نمونه‌هایی که از جاهای دیگر ماه آورده شده بود بیشتر بود.
سرنان و اشمیت هنوز هم آخرین کسانی هستند که روی سطح ماه راه رفته یا رانندگی کرده‌اند.
در همین زمینه: 
--------------------------------------------
۴تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:
واژه نامه:
red/blue glasses - Taurus-Littrow valley - Moon - anaglyph - 3D - Apollo 17 - Lunar Rover - Lunar Module - TV camera - VIP - astronaut - Eugene Cernan - Harrison Schmitt - Ronald Evans
منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه