نمایش دیدنی یک موشک در آسمان ژاپن

در روز ۱۸ ژانویه، سازمان کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) یک موشک کوچک را از مرکز فضایی اوچینوئورا به فضا پرتاب کرد. این پرتاب، نمایشی دیدنی به راه انداخت. کاگایا، عکاس و هنرمند ژاپنی عکس‌هایی زیبا از گازهای بیرون زده از اگزوز موشک که در آسمان پرستاره‌ی سپیده‌دم بر فراز اقیانوس آرام می‌درخشیدند گرفت.
کاگایا که این پرتاب را از جزیره‌ی اوکیناوا تماشا می‌کرد، آن را با دوربین سونی α7RIII خود به تصویر کشید و همچنین، فیلمی بسیار دیدنی هم از آن گرفت که در ادامه می‌بینید.

این یک موشک "اپسیلون" بود، موشک به نسبت کوچکی که برای پرتاب ماهواره‌های علمی با هزینه‌ی درصدی از موشک‌های بزرگ پیشین ساخته شده. این موشک اپسیلون تازه، ماهواره‌ی اسنارو-۲ (ASNARO-2) را راهی مدار زمین کرد. اسنارو-۲ که با نیروی خورشیدی کار می‌کند، یک آنتن X-باند بزرگ با خود دارد و یک رادار دهانه ترکیبی (سار) است که می‌تواند عکس‌هایی با واگشود (وضوح) ۱ متر از سطح زمین بگیرد.

کمی پس از پرتاب موشک، با شکل‌گیری بلورهای یخ در رد به جا مانده از موشک و تابش آفتاب که زیر افق بود بر آنها، توده‌ای از ابرهای شب‌تاب در آسمان بر فراز پهنه‌ی گسترده‌ای از باختر ژاپن پدید آمد.

این ابرها به طور معمول در مناطق قطبی پدید می‌آیند و دیدنشان در عرض‌های پایین‌تری مانند ژاپن نادر است. در مناطق قطبی، بخار آبی که به لایه‌ی سرد میان‌سپهر (مزوسفر) جو رانده شده، به گِرد ذرات ریزِ غباری که از دود شهاب‌ها (پسمانده‌های شهاب‌های فروپاشیده) یا خاکستر آتشفشان‌ها در آنجا به جا مانده چگالیده می‌شود و این ابرها را می‌سازد. در آسمان ژاپن، مواد موردنیاز این پدیده را JAXA فراهم آورد: بخار آب موجود در پسدَمه‌ی موشک به گرد ذرات هواپخشِ به جا مانده از سوخت جامد موشک چگالیده شده و این ابرها را پدید آوردند.

ابرهای شب‌تاب -چه طبیعی و چه مصنوعی- بسیار مورد توجه دانشمندانند زیرا چیزهایی را درباره‌ی ارتباط‌های دوربرد آب و هوا و دگرگونی‌های اقلیمی در جو زمین آشکار می‌کنند.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Japanese space agency - JAXA - Uchinoura Space Center - Kagaya - exhaust - Pacific - Okinawa Island - Sony α7RIII - Epsilon - Earth - ASNARO-2 - X-band antenna - synthetic aperture radar - noctilucent cloud - meteor - water vapor - solid-booster - aerosol - teleconnection

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه