سطح اروپا، ماه سیاره مشتری می‌تواند کاوشگرها را در خود فرو ببرد

* نشاندن یک کاوشگر روی سطح اروپا، ماهِ احتمالا زیست‌پذیرِ سیاره‌ی مشتری، می‌تواند از آنچه مهندسان پنداشته بودند هم سخت‌تر باشد.

سطح اروپا می‌تواند بی‌اندازه پوک (پُرمنفذ، متخلخل) باشد- تا ۹۵ درصد، از همین رو هر کاوشگری که بخواهد روی آن فرود بیاید ممکن است با خطر فرو رفتن در گونه‌ای باتلاق شنی فرازمینی روبرو شود.
نواری به گستردگی ۷۵۰ در ۳۵۰ کیلومتر از سطح اروپا، ماه یخی سیاره‌ی مشتری
گروه پژوهشگران ویژگی‌های بازتابندگی چند پیکره‌بندی گوناگون از گَرد اکسید آلومینیوم را در آزمایشگاه اندازه گرفتند- ماده‌ای که به گفته‌ی آنان، همسان خوبی برای مواد سطح اجرام روشن و بی‌هوایی مانند اروپا است که اقیانوسی از آب مایع زیر پوسته‌ی یخی‌اش دارد.

آنها پی بردند که گَردی از ذرات بسیار ریز با فضای بسیار میانشان (ماده‌ای با چگالی کمتر از برفِ تازه نشسته) در چندین ویژگی بازتابندگی کلیدی با سطح واقعی اروپا اشتراک دارد.

ولی اعضای گروه می‌گویند این پژوهش تازه حرف آخر درین باره نیست.

رابرت نلسون، نویسنده‌ی اصلی پژوهش و دانشمند ارشد بنیاد علوم سیاره‌ای در توسان آریزونا می‌گوید: «تا پیش از فرود کاوشگر روباتیک لونا-۲ بر سطح ماه در سال ۱۹۵۳ (نخستین ساخته‌ی دست بشر که بر سطح دنیایی بیرون از زمین نشست)، نگرانی‌هایی درین باره وجود داشت. آن زمان احتمال می‌رفت ماه شاید پوشیده از غبار کم‌چگالی باشد که فضانوردان آینده را در خود فرو ببرد. به هر حال باید این را به یاد داشته باشیم که با رصد اجرامی مانند اروپا در طول موج‌های دیدنی (مریی)، تنها می‌توانیم چند میکرونِ بیرونیِ سطح آنها را بررسی کنیم.»

اروپا یکی از هدف‌های ویژه‌ی ناساست: این سازمان برنامه‌ای برای گذر از کنار از کنار این ماه یخی دارد که انتظار می‌رود در دهه‌ی ۲۰۲۰ آغاز شود. این کاوشگر که "یوروپا کلیپر" نامیده شده، با دستگاه‌های گوناگونش به بررسی اقیانوس زیرزمینی اروپا و ارزیابی زیست‌پذیری آن خواهد پرداخت.

همچنین کنگره‌ی آمریکا بودجه‌ای به ناسا برای نشاندن کاوشگری روی سطح اروپا اختصاص داده. ناسا در فکر اینست که به جز کلیپر، یک سطح‌نشین هم به سوی اروپا بفرستد.

این پژوهش تازه در شماره‌ی ۱ مارس نشریه‌ی ایکاروس منتشر خواهد شد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Jupiter - moon - Europa - quicksand - reflectance - aluminum oxide - Luna 2 - Robert Nelson - Planetary Science Institute - Tucson - Arizona - wavelength - habitability - Europa Clipper - Congress - NASA - lander - Icarus

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه