ستون‌های نور در آسمان یخبندان

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۴ مگ)
آنچه در این تصویر می‌بینید شفق‌های قطبی دوردست نیستند بلکه ستون‌های نوری در همین نزدیکی‌اند، پدیده‌ای از آنِ همان منطقه که می‌تواند همانند پدیده‌ای دوردست به نظر بیاید. هیچ گونه فعالیت خورشیدی در این پدیده نقشی ندارد. تنها چیزهایی که نیازست، هوای یخبندان است و آلودگی نوری.
اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید در بیشتر جاهای زمین یک ستون خورشید (ستون آفتاب) ببینید، ستونی از نور که در اثر بازتاب نور خورشید توسط بلورهای یخیِ تخت موجود در لایه‌های بالایی جو که پرپرزنان پایین می‌آیند پدید می‌آید و به نظر می‌رسد از خورشید رو به آسمان برافراشته شده.
این بلورهای یخ در شرایط معمولی پیش از رسیدن به زمین بخار می‌شوند. ولی اگر شرایط هوا [در سطح زمین] یخبندان باشد، بلورهای یخ تخت شناور می‌توانند در نزدیکی سطح زمین هم شکل بگیرند و گونه‌ای برف سبک پدید آورند، چیزی که گاه به نام مه بلوری شناخته می‌شود. این بلورهای یخی سپس می‌توانند نور چراغ‌های روی زمین را باز بتابانند و ستون‌هایی از نور بسازند که چندان بی‌شباهت با ستون آفتاب نیست [یعنی به جای نور خورشید، از نور چراغ‌های زمینی ستون بسازند- م].
این عکس در ساعت ۳ بامداد ۲۹ دسامبر، در هوای ۱۴ درجه زیر صفرِ لبنن نیوهمپشایر آمریکا گرفته شده و ستون‌هایی روشن از نور را در آسمان نشان می‌دهد.
رنگ‌های گوناگون این ستون‌ها نیز دستاورد دما و رنگ چراغ‌های خیابان‌هاست. ستون‌های نارنجی توسط نور لامپ‌های سدیمی پرفشار معمولی درست شده‌اند و ستون‌های سفید درخشان هم توسط لامپ‌های ال‌ئی‌دی امروز‌ی‌تر.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
New Hampshire - Lebanon - light pillar- false aurora - ice crystal - solar activity - light pollution. - sodium lamp - LED

منبع: apod و spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه