تماشای کهکشان از چشم سیاهچاله مرکز آن

* تاکنون شده که دلتان بخواهد کهکشان را از چشم یک سیاهچاله ببینید؟ اگر شده، پس این مطلب را دنبال کنید.

شبیه‌سازی تازه‌ای که با بهره از داده‌های تلسکوپ فضایی چاندرای ناسا انجام شده به اخترشناسان در بهتر شناختنِ بیش از ۲۲ غول ستاره‌ای که در مرکز کهکشان راه شیری یافته شده کمک می‌کند.
مرکز کهکشان راه شیری در نمایی از این شبیه‌سازی- تصویر بسیار بزرگ‌تر (۲.۸ مگ)
این شبیه‌سازی به ما امکان می‌دهد بیش از ۲۰ ستاره‌ی پرجرم ولف-رایه که با فاصله‌ی حدود ۱.۵ سال نوری از مرکز کهکشان، به گرد آن در چرخشند را ببینیم. این شبیه‌سازی از ۳۵۰ سال پیش آغاز می‌شود و تا ۵۰۰ سال جلو می‌رود [تا ۱۵۰ سال آینده].

در این ویدیو، بینندگان می‌توانند فضا را از چشم ابرسیاهچاله‌ی "کمان ای*" (بخوانید: کمان اِی-ستاره) که بر مرکز کهکشان راه شیری فرمان می‌راند ببینند.

این فیلم در حقیقت یک ویدیوی ۳۶۰ درجه است ولی ما در وبلاگ امکان بارگذاری آن با ویژگی ۳۶۰ درجه را نداشتیم. به همین دلیل آن را با دو نگارش بلاگر (چارچوب ثابت) و یوتیوب (۳۶۰ درجه) برایتان می‌گذاریم. شوربختانه برای تماشای یوتیوب نیاز به فیلترشکن خواهید داشت.

 شبیه‌سازی اصلی در یوتیوب که یک ویدیوی ۳۶۰ درجه است و با کلیک سمت چپ و نگهداشتن و گرداندن نشانگر می‌توانید آن را بچرخانید. احتمالا برای دیدن این ویدیو نیاز به فیلترشکن خواهید داشت.

شبیه سازی بدون امکان چرخش چارچوب. در تلگرام هم می‌توانید آن را ببینید.

ولی بهترین روش برای تماشای این شبیه‌سازی به کمک دستگاه‌های واقعیت مجازی (VR) است.

کریستوفر راسل از دانشگاه اسقفی کاتولیک شیلی به هنگام ارایه‌ی ویدیو در نشست ۱۰ ژانویه‌ی جامعه‌ی اخترشناسی آمریکا به شوخی به حاضرین می‌گوید: «من شما را برای تماشای این ویدیو در جایگاه کمان ای* گذاشته‌ام، پس به شما خوش می‌گذرد و وزنتان هم ۴ میلیون برابر خورشید می‌شود. اکنون می‌بینید که ستارگان دورتان می‌چرخند!»

خوب داده‌هایی که این شبیه‌سازی را ساختند چگونه گردآوری شد؟

ستارگان ولف-رایه جریان‌هایی از گاز را در فضای میان‌ستاره‌ای آزاد می‌کنند، و هنگامی که لایه‌های بیرونی که در گذشته از یکی از این ستارگان پس زده شده‌ به لایه‌های بیرونی پس زده شده‌ی ستاره‌ی دیگر می‌رسد، "بمب‌های صوتی" پدید می‌آیند [چیزی مانند شکستن دیور صوتی]. این امواج شوک سپس گازها را تا میلیون‌ها درجه داغ می‌کنند و پرتوهای ایکسی می‌تابانند که تلسکوپ چاندرا می‌تواند ببیند. این شبیه‌سازی با بهره از داده‌های وی‌ال‌تی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا درباره‌ی تابش فروسرخ ستارگان ولف-رایه، و داده‌های تلسکوپ چاندرا درباره‌‌ی پراکندگی گازهای بی‌اندازه داغ پایه‌ریزی شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
galaxy - black hole - simulation - NASA - Chandra X-Ray Observatory - Milky Way galaxy - American Astronomical Society - AAS - Wolf-Rayet star - YouTube - supermassive black hole - virtual-reality - VR - Sagittarius A* - Christopher Russell - Pontifical Catholic University - Chile - sonic boom - shock wave - X-rays - infrared - European Southern Observatory - Very Large Telescope - core

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه