زمین و ماه از فاصله ۵ میلیون کیلومتری

هدف فضاپیمای اوسیریس-رکس ناسا نقشه‌برداری از سیارک بن‌نو (Bennu) و گردآوری و برگرداندن نمونه‌هایی از خاک آن به زمین است. گفتنی‌ست بن‌نو یک سیارک کربن‌دار است که می‌تواند دربردارنده‌ی مواد آلی یا پیش‌سازهای مولکولی زندگی باشد. بن‌نو همچنین سیارکیست که احتمال می‌رود روزی از کنار زمین بگذرد و حتی شاید به آن بخورد، اگرچه دستکم چندین سده‌ی دیگر. انتظار می‌رود فضاپیمای اوسیریس-رکس در ماه اوت ۲۰۱۸ به این سیارک برسد.

سیارک‌ها تکه‌های آواری به جا مانده از روزگار پیدایش سامانه‌ی خورشیدی‌اند، بنابراین هدف ماموریت اوسیریس--رکس را می‌توان ماموریتی دانست که ریشه‌ی هستی ما را جستجو می‌کند. ولی این فضاپیما اگرچه در پی آگاهی از جایی که از آن آمده‌ایم و جایی که به آن می‌رویم است، ولی همزمان به یاد جایگاه کنونی‌مان نیز هست.

این عکس از پیوند داده‌هایی درست شده که فضاپیمای اوسیریس‌رکس با دستگاه مپ‌کم (MapCam) خود در ۲ اکتبر ۲۰۱۷ گرد آورده بود. در آن هنگام، فضاپیما حدود ۵ میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشت، حدود ۱۳ برابر فاصله‌ی زمین و ماه (هندسه‌ی تصویربرداری را در تصویر دوم ببینید). سه عکس در طول موج‌های گوناگون با هم ترکیب و پردازش رنگی شده‌ تا این تصویر پدید آید. در پایان، کره‌ی ماه برای نمایش بهتر کمی روشن‌تر شده.
--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - OSIRIS-REx - Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security Regolith Explorer - asteroid - Bennu - carbon - organic material - molecular precursor - Earth - solar system - Moon - MapCam - wavelength

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه