اخترشناسان یک گام دیگر به حل راز "ستاره تبی" نزدیک‌تر شدند

حتی اگر ابرسازه‌ای از بیانگان به گرد "ستاره‌ی تبی" می‌چرخیده، دیرزمانیست که فروپاشیده و به غبار تبدیل شده. تقریبا به طور قطع می‌توان گفت اُفت‌های اسرارآمیزی که در نور این ستاره رخ می‌دهد زیر سر حلقه‌ای از غبار است، نه جسم جامد غول‌پیکر میان ما و آن.
یک قرص پیراستاره‌ای که به احتمال بسیار از دنباله‌دارها بر جای مانده، محتمل‌ترین نظریه برای اُفت‌های ی در پی در نور ستاره‌ی تبی است. پژ.وهش‌های تازه نشان می‌دهند که متده‌ی کاهنده‌ی نور ستاره جامد نیست، بنابراین پنداشت ابرسازه‌ی بیگانه کنار گذاشته می‌شود. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در سال ۲۰۱۵، گروهی از اخترشناسان به رهبری تبثا بویاجیان از دانشگاه ییل بیننده‌ی کاهش‌هایی ناگهانی و چندباره را در نور ستاره‌ی کی‌آی‌سی ۸۴۶۲۸۵۲ بودند. این ستاره که "ستاره‌ی تبی" نام گرفته (برگرفته از نام بویاجیان)، نورش تا ۲۲ درصد کم می‌شد و چند روز زمان می‌برد تا دوباره به روشنی آغازینش بازگردد.

در ماه می ۲۰۱۷، ستاره‌ی تبی دوباره آغاز به کم‌نور شدن کرد. بویاجیان، جیسون رایت از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و همکارانشان فراخوانی برای رصد این ستاره با تلسکوپ‌های سرتاسر جهان دادند. با این فراخوان، آنها پرجزییات‌ترین داده‌هایی که تاکنون درباره‌ی چگونگی تغییرات نور این ستاره در زمان رخ دادن اُفت‌ها به دست آمده بود را دریافت کردند.

آنها پی بردند که نور این ستاره در همه‌ی طول موج‌ها کم نمی‌شود، بنابراین چیزی که دارد جلوی نور آن را می‌گیرد، هر چه هست نمی‌تواند یک ساختار مات جامد باشد. این بدان معناست که اکنون نظریه‌ی کاهش نور توسط یک ابرسازه‌ی بیگانه از گذشته هم بعیدتر و نامحتمل‌تر خواهد بود.

پژوهشگران می‌گویند این "چیز" می‌تواند توده‌ی فشرده‌ای از غبار باشد که دارد به گرد ستاره می‌چرخد؛ این غبار به احتمال بسیار توسط دنباله‌دارها یا سیارک‌هایی پدید آمده که در مدارشان، دنباله‌ای از غبار پشت سر خود درست کرده‌اند. این غبار جلوی نور آبی را بیش از نور سرخ می‌گیرد.

رایت می‌گوید: «این بی‌شک از بیگانگان نیست، تا جایی که من می‌توانم ثابت کنم که هر چیزی هست به جز بیگانگان. به نظر می‌رسد این غبار فشرده‌ی کهنه‌ است، چیزی که تمام این مدت بسیاری به آن فکر می کردند.»

------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
alien - megastructur - Tabby’s Star - star - Yale - Tabetha Boyajian - KIC 8462852 - Jason Wright - Pennsylvania State University - wavelength - comet - asteroid

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه