دلتای یک رود از چشم ماهواره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این عکس توسط ماهواره‌ی سنتینل۲ی برنامه‌ی کوپرنیک گرفته شده و دلتای رود یوکان در ایالت آلاسکای آمریکا را نشان می‌دهد.

رود یوکان از استان بریتیش کلمبیای کانادا سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از قلمروی یوکان وارد آلاسکا شده و سرانجام به دریای برینگ می‌ریزد. در این عکس که روز ۲۹ اوت ۲۰۱۷ گرفته شده می‌بینیم که چگونه این رود به چندین شاخه بخش شده که همگی با پیمودن سطح پست ناحیه به دریا می‌ریزند. رنگ شیری این شاخه‌ها و همچنین آب‌های ساحلی نشانگر میزان ته‌نشست‌هایی (رسوب‌هایی) است که رود در آن زمان از سال با خود به دریا می‌برد.

برآورد می‌شود که جابجایی ۹۵ درصد ته‌نشست‌هایی که این رود در درازنای یک سال با خود می‌آورد از ماه‌های می تا سپتامبر انجام می‌شوند. در هفت ماه دیگر سال این انباشت ته‌نشست‌ها و دیگر اجزای کیفی آب اندک است. ولی دانشمندان بر این باورند که جریان ته‌نشستی در چند دهه‌ی گذشته افزایش یافته زیرا خاک‌ یخ‌زده (permafrost) در حوضه‌ی رود یوکان دارد گرم می‌شود و شکستن و آب شدن یخ‌های آن در سال‌هایی که هوا گرم‌تر است زودتر آغاز می‌شود. این چیز مهمیست زیرا افزایش انباشت‌ها می‌تواند اثر ناخوشایندی روی آبزیان بگذارد: راه آب‌شش‌هایشان را ببندد، جای تخم‌ریزی آنها را بپوشاند، و زیستگاه جانوران بستر دریا را دگرگون کند. آلاینده‌های فلزی و آلی هم معمولا جذب ته‌نشست‌های ریزدانه می‌شوند.

هر یک از ماهواره های سنتیل۲ یک دوربین پرقدرت دارند که در ۱۳ باند طیف از سطح زمین عکس می‌گیرد. اگرچه وظیفه‌ی اصلی این ماهواره‌ها بررسی تغییرات کاربری زمین‌ها و دیده‌بانی سلامت پوشش گیاهی است، ولی درباره‌ی شرایط آب‌های ساحلی نیز اطلاعاتی را گرد می‌آورند.

گفتنیست هر پیکسل این تصویر در اندازه‌ی اصلی هم‌ارز ۱۰ متر است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Copernicus Sentinel-2 - Yukon Delta - US - Alaska - British Columbia - Canada - Yukon Territory - Bering Se - sediment - water-quality - permafrost - Yukon River Basin - aquatic life - fish gill - metal - organi - Earth - spectral band - coastal water

منبع: esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه