خورشیدهای دروغین در آسمان سوئد


چه بر سر خورشید آمده؟
گاه به نظر می‌رسد خورشید را از پشت یک عدسی غول‌پیکر می‌بینیم. البته در مورد ِ آنچه در این ویدیو دیده می‌شود، سر و کار ما با میلیون‌ها عدسی کوچک است: بلورهای ریز یخ.
هنگامی که آب در لایه‌های بالایی جو یخ می‌زند، ممکن است بلورهای کوچک، تخت و شش‌گوش یخ در هوا درست شوند. این بلورها در زمان حرکتشان به سمت زمین، بیشتر رویه‌ی تختشان همراستا و موازی با زمین قرار می‌گیرد.
در زمان طلوع یا غروب (که راستای تابش خورشید بسیار کج است)، خط دید بیننده می‌تواند در راستای صفحه‌ی این بلورها قرار بگیرد. این همترازی می‌تواند باعث شود هر یک از بلورها با رفتاری مانند یک عدسی مینیاتوری، نور خورشید را شکسته و به چشم بیننده برسانند و پدیده‌ای به نام خورشید دروغین (کاذب) یا پاراخورشید (parhelia) را به وجود بیاورند.
این ویدیو یک ماه پیش از روی تپه‌ی پیست اسکی ومدلن، نزدیک استکهلم سوئد گرفته شده. در مرکز، مستقیم‌ترین تصویر خورشید دیده می‌شود [خورشید اصلی] و دو پاراخورشید هم در سمت چپ و راست آن می‌درخشند.
اینجا همچنین هاله‌ی درخشان ۲۲ درجه -و همچنین هاله‌ی کمیاب‌تر و بسیار کم‌نورتر ۴۶ درجه- را هم می‌بینیم که در اثر بازتاب نور خورشید (و نه شکست) توسط بلورهای جو درست شده‌اند.
--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - lens - ice crystal - plane - refract - parhelia, - sundog - Vemdalen Ski Resort - Stockholm - Sweden - 22 degree halo - 46 degree halo - reflect

منبع: apod.nasa

2 دیدگاه شما:

مهرزاد

با سلام واحترام
سوالم اینه که آیا پیش از این مورد و مورد قبلی که در چین اتفاق افتاد این پدیده دیده شده؟
با سپاس

یک ستاره در هفت آسمان

درود مهرزاد عزیز
درست متوجه نمیشم، کدوم موارد رو میگید؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه