ابر درخشان کیهانی بر فراز دریاچه خشک

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی بزرگ شاه‌تخته (کارینا)، جواهری در آسمان نیمکره‌ی جنوبی که به نام ان‌جی‌سی ۳۳۷۲ نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین منطقه‌های ستاره‌زایی در کهکشان راه شیری است.
این سحابی که به آسانی با چشم نامسلح نیز دیده می‌شود، در این چشم‌انداز شبانه‌ی دلپذیر ۲۵ دسامبر ۲۰۱۷، در اوج آسمان بر فراز تپه‌ی دریاچه‌ی نمک فصلی بالارد در استرالیای باختری خودنمایی می‌کند.
خود کهکشان تا آنسوی افق جنوبی کشیده شده است. ستارگان درخشان آلفا و بتا قنطورس درست سمت راست تپه می‌درخشند، و ستارگان چلیپای جنوبی (صلیب جنوبی) و سحابی تاریک گونی زغال نیز بالای تپه دیده می‌شوند.
این تصویر که پیوندی از ۲۲ نما است، زیبایی این بخش از جنوب راه شیری را آشکار کرده. در این شب کوتاه تابستانی، برای ثبت نماهای آسمان از یک دوربین ساعت‌ران که حرکت ستارگان را دنبال می‌کرد بهره گرفته شده. این دوربین برای پیش‌زمینه‌ی مهتابی خاموش بود زیرا این پیش‌زمینه حرکتی نداشت.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Great Carina Nebula - NGC 3372 - galaxy - star forming region - Lake Ballard - ephemeral salt lake - Western Australia - Milky Way - star - Alpha - Beta Centauri - Southern Cross - Coalsack Nebula - star tracking camera - moonlight

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه