آندرومدا گرفتار در زنجیرهای سرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این ابرهای سرخ که کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) را در میان گرفته‌ چیست؟
کهکشان زیبای "زن در زنجیر" (آندرومدا) اغلب توسط ستاره‌شناسان از روی زمین به تصویر کشیده می‌شود.
این کهکشان که ام۳۱ نیز نام دارد، نزدیک‌ترین کهکشان بزرگ مارپیچی به زمین است و به خوبی با چشم‌انداز آن با هسته‌ی درخشان زردفام، رگه‌های تیره‌ی غبار، و بازوان مارپیچی آراسته به ستارگان آبی‌فامش آشناییم.
ولی در این تصویر رنگین و برجسته که چهل‌تکه‌ای از داده‌های تصویری ژرفِ پهن-باند و باریک-باند است، همین جزیره‌ی کیهانی همسایه‌ی ما با ویژگی‌هایی بسیار ناآشنا دیده می‌شود: ابرهای سرخ‌فام و کم‌نور گاز یونیده و برافروخته‌ی هیدروژن در میدانِ دیدِ خود این کهکشان.
البته این ابرهای برافروخته‌ی هیدروژن ربطی به کهکشان زن در زنجیر نداشته و در پیش‌زمینه‌ی تصویر، درست در کهکشان خودمان جای دارند. اینها می‌توانند مربوط به ابرهای غبار میان‌ستاره‌ای فراگیر پَرسا (سیروس) کهکشانی باشند که صدها سال نوری بالاتر از صفحه‌ی کهکشان راه شیری شناورند.
اگر این ابرها به راستی در فاصله‌ی ۲.۵ میلیون سال نوری، یعنی همان فاصله‌ی کهکشان زن در زنجیر جای داشتند، بسیار غول‌پیکر می‌بودند، زیرا خود این کهکشان چیزی نزدیک به ۲۰۰ هزار سال نوری پهنا دارد.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Andromeda Galaxy - planet - Earth - M31 - spiral galaxy - core - spiral arm - island universe - ionized - hydrogen - Milky Way Galaxy - cirrus - galactic plane

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه