گره کور دو کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ستارگان به هنگام برخورد دو کهکشان، کجاها ساخته می‌شوند؟
اخترشناسان برای یافتن پاسخ این پرسش به سراغ دو کهکشان برخوردی نزدیک که با هم به نام ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ شناخته می‌شوند رفته و به کمک تلسکوپ فضایی هابل، عکسی با کیفیت بالا از آن گرفتند.
بررسی این عکس و دیگر عکس‌های هابل، و همچنین عکس‌های دیگری از این کهکشان که تلسکوپ فضایی اسپیتزر در طیف فروسرخ، ماهواره‌ی ایکس‌ام‌ام-نیوتون در طیف پرتو X، و ماهواره‌ی گلکس در طیف فرابنفش گرفته‌اند نشان می‌دهد که این دو کهکشان که در آغاز هر کدام یک کهکشان مارپیچی بوده‌اند اکنون به شدت در هم پیچیده‌ و گره خورده‌اند و هسته‌هایشان نیز به هم پیوسته و یک هسته‌ی کهکشانی فعال (AGN) را پدید آورده‌اند.
فرآیند ستاره‌زایی پیرامون این هسته (نزدیک مرکز چارچوب) و در راستای دنباله‌های کشندی که از دو سوی آن بیرون زده‌اند در جریانست، و همچنین در یک جای شگفت‌انگیز دیگر- منطقه‌ی بیرون از هسته در بالا، سمت چپ که خوشه‌هایی از ستارگان درخشان آبی‌فام در آن دیده می‌شوند.
نبردهای کهکشانی می‌توانند صدها میلیون سال زمان ببرند و دو کهکشان بارها از کنار یکدیگر گذشته و در هر بار، کشمکش‌های گرانشی ویرانگری میانشان رخ دهد.
ان‌جی‌سی ۲۶۲۳ که به نام آرپ ۲۴۳ نیز شناخته می‌شود حدود ۵۰ هزار سال نوری گستردگی دارد و به فاصله‌ی ۲۵۰ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی خرچنگ دیده می‌شود.
بازسازی کهکشان‌های آغازین و چگونگی فرآیند ادغام‌های کهکشانی اغلب کاری دشوار، و گاهی ناممکن است، ولی به طور کلی انجام آن برای شناخت چگونگی فرگشت کیهان کاری ارزشمند است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 2623 - galaxy - Hubble Space Telescope - infrared - Spitzer Space Telescope - X-ray - XMM-Newton - ultraviolet - GALEX - spiral galaxy - active galactic nucleus - AGN - Star formation - core - tidal tail - star - Arp 243 - constellation of the Crab - Cancer - galaxy merger

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه