قلب سرخ اژدها در آتشدان

این تصویر در اندازه‌های دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۴.۲ مگ)
این ابر کیهانی گسترده با پیکره‌ی شگفت‌انگیزش حدود ۷ درجه، هم‌ارز ۱۴ قرص کامل ماه را در آسمان سیاره‌ی زمین، در راستای صورت فلکی جنوبی آتشدان می‌پوشاند.
این ابر که با عنوان آرسی‌دبلیو ۱۱۴ رده‌بندی شده، ساختاری رشته‌ای دارد که به سختی به تصویر کشیده می‌شود و در این تصویر تلسکوپی موزاییکی، آن را به کمک پرتوهای سرخ‌فامی که از اتم‌های یونیده‌ی هیدروژن درونش می‌تابد می‌توانیم ببینیم.
در حقیقت آرسی‌ددبلیو ۱۱۴ یک پسماند ابرنواختر است- بازمانده‌ی انفجار یک ستاره‌ی بزرگ. موج‌های شوک انفجار که همچنان در فضا پیش می‌روند، با برخورد به مواد میان ستاره‌ای پیرامون و روبیدن آنها چنین رشته‌های گسیلشی گسترده‌ای را پدید آورده‌اند.
برآوردهای استوار فاصله‌ی این سحابی گسیلشی از زمین را بیش از ۶۰۰ سال نوری نشان داده‌اند که بر این پایه، قطرش حدود ۱۰۰ سال نوری می‌شود.
نور ابرنواختری که آرسی‌دبلیو ۱۱۴ را پدید آورد حدود ۲۰ هزار سال پیش به زمین رسید. به تازگی هم یک ستاره‌ی نوترونی [چرخان] یا تپ‌اختر که بازمانده‌ی هسته‌ی رمبیده‌ی آن ستاره‌ی منفجر شده است در آن شناسایی شده.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
RCW 114 - full moon - planet - Earth - constellation Ara - ionized - hydrogen - atom - supernova remnant - shockwave - supernova - neutron star - pulsar - stellar core

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه