پرتاب و فرود موشک فالکون ۹ در یک تصویر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این چشم‌انداز شبانه از همگذاری سه نوردهی پی در پی درست شده و پرتاب موشک فالکون ۹ از ساحلی در سیاره‌ی زمین و فرود نخستین گام (مرحله‌ی) آن را در شب ۷ ژانویه نشان می‌دهد.
رد نورانی موشک از سمت چپ، در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال آغاز می‌شود و مسیر گام نخست موشک را نشان می‌دهد.
رد قلاب‌مانند بالارونده‌ای که نزدیک نوک کمان مسیر می‌بینیم هم جایی را نشان می‌دهد که گام نخست با روشن کردن پیشرانِ بازگشت به زمین بر می‌گردد و همزمان، گام دوم موشک از آن جدا شده و رو به بالا، به سوی مدار پیش می‌رود.
خط راست درخشانی که بالاتر از کمان دیده می‌شود همان گام نخست موشک است که دارد رو به پایین، به دماغه برمی‌گردد و با این که به زمین نزدیک‌تر است، به دلیل ژرفای چشم‌انداز (پرسپکتیو)، بالاتر از مسیر دیده می‌شود.
پایین مرکز تصویر هم یک رد روشن در افق دیده می‌شود. این رد ۱۷ ثانیه‌ای زمانی را نشان می‌دهد که موتور گام نخست موشک دوباره، و این بار برای ترمز و کاهش سرعت آن روشن شده بود. این بخش موشک ۸ دقیقه پس از پرتاب، به طور عمودی پایین آمد و با موفقیت در "جایگاه فرود ۱" بر زمین نشست.
در زمان بلند نوردهی چشم‌انداز، ستارگان پس‌زمینه هم ردهای کوتاهی در آسمان پدید آورده‌اند که دستاورد چرخش زمین خودمانست [گویا چون نوردهی سه بار انجام شده رد ستارگان سه تکه دیده می‌شود-م].

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Falcon 9 - planet - Earth - Cape Canaveral Air Force Station - boostback burn - Landing Zone 1 - star

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه