پشته‌های سرخ در ابر بزرگ ماژلان

این تصویر در اندازه‌های: بزرگ‌تر- بسیار بزرگ‌تر (۳ مگ)
در این تصویر موزاییکی تلسکوپی ژرف و پرجزییات، یکی از چشم‌اندازهای دلفریب آسمان نیمکره‌ی جنوبی را می‌بینیم- ابر ماژلانی بزرگ (ال‌ام‌سی). داده‌های تصویری این عکس با بهره از فیلترهای باریک‌باند و پهن‌باند به دست آمده و چیزی نزدیک به ۵ درجه از آسمان، هم‌ارز ۱۰ قرص کامل ماه را می‌پوشاند.
فیلترهای باریک‌باند تنها نوری که از اتم‌های هیدروژن و اکسیژن گسیلیده شده را از خود گذرانده‌اند. این اتم‌ها که از تابش پرانرژی نور ستارگان یونیده شده‌اند، با بازپس‌گیری الکترونِ از دست رفته و رفتن به تراز انرژی پایین‌تر، نوری که ویژه‌ی خودشان است را می‌گسیلند. در نتیجه در این تصویر ال‌ام‌سی به نظر می‌رسد با ابرهایی از گازهای یونیده‌ی خودش که ستارگان بزرگ و جوان را در بر گرفته‌اند پوشیده شده.
این ابرهای برافروخته از بادهای ستاره‌ای نیرومند و پرتوهای فرابنفش تراشیده و برانگیخته شده‌اند و بیش از همه طیف هیدروژن یونیده را می‌گسیلند و از همین رو به نام به نام مناطق اچ ۲ (H II) شناخته می‌شوند.
در نتیجه این عکس که با بهره از چنین فیلتری گرفته شده و برای نمایان کردن این طیف‌ها، به رنگ‌های نمایشی رنگ‌آمیزی شده، LMC را پر از ابرهای صدف-مانندی از گاز یونیده نشان می‌دهد که هر یک ستارگان جوان و بزرگی را در میان گرفته‌اند.
این ابرهای برافروخته که در اثر وزش بادهای نیرومند و تابش‌های فرابنفش ستارگانِ درونشان روشن شده‌اند، بیش از همه طیف هیدروژن یونیده را می‌گسیلند و به نام مناطق H II (اچ ۲) نشاخته می‌شوند.
سحابی غول‌پیکر رتیل که خود از چندین منطقه‌ی اچ۲ی روی هم افتاده تشکیل شده، یک منطقه‌ی بزرگ‌ ستاره‌زایی و در سمت چپ مرکز دیده می‌شود.
ابر ماژلانی بزرگ یکی از ماهواره‌های کهکشان راه شیری است. پهنای این کهکشان به ۱۵۰۰۰ سال نوری می‌رسد و با فاصله‌ی ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی زرین‌ماهی دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Large Magellanic Cloud - LMC - broadband - narrowband -full moon - hydrogen - oxygen - atom - star - electron - energy state - ionized - stellar wind - ultraviolet - H II - Tarantula Nebula - star forming - Milky Way Galaxy - constellation Dorado

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه