ماه‌گرفتگی در آسمان تاجیکستان

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تلگرام، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

اگر قرص کامل ماه ناگهان تاریک شود، چه خواهید دید؟ پاسخ این پرسش را در یک ویدیوی تماشایی زمان‌گریز (time lapse) که هنگام ماه‌گرفتگی کامل سال ۲۰۱۱ در کشور تاجیکستان گرفته شد می‌بینید.
در زمان ماه‌گرفتگی‌های کامل، زمین درست میان ماه و خورشید جای می‌گیرد و به گونه‌ی چشمگیری باعث تاریکی ماه می‌شود. ماه هرگز به طور کامل تاریک نمی‌شود چرا که جو زمین بخشی از نور خورشید را می‌شکند و به آن می‌رساند.
ویدیو با چشم‌اندازی روشن که مانند روز به نظر می‌رسد آغاز می‌شود، ولی در حقیقت شب‌هنگام است و این پرتوی ماه کامل است که همه جا را روشن کرده.
با آغاز گرفتگی ماه، باد نیز از سرعتش کاسته می‌شود و بازتاب نور ستارگان آسمان در آب دریاچه‌ی پیش‌زمینه پدیدار می‌شود. دیدنی‌تر این که با گرفته شدن ماه، انگار آسمان ناگهان پر از ستاره شده و صفحه‌ی شلوغ کهکشان راه شیری نمایان می‌گردد.
در بخش دوم ویدیو، این رخدادها با نمایی نزدیک‌تر تکرار می‌شوند، و در تصویر پایانی، ماه تاریک را در جایی از آسمان نزدیک سحابی‌های عقاب، قو یا امگا، سه‌تکه، و مرداب می‌بینیم.
نزدیک دو ساعت پس از آغاز ماه‌گرفتگی، ماه به طور کامل از سایه‌ی زمین بیرون می‌آید و با پرتوی سحرانگیزش دوباره آسمان و زمین را روشن می‌کند.
چهارشنبه‌ی این هفته یک ماه‌گرفتگی کامل دیگر خواهیم داشت- ولی این بار یک ماه‌گرفتگی کمیاب که در زمان یک "ابرماه خون آبی" رخ خواهد داد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
full Moon - total lunar eclipse - time lapse - Tajikistan - Earth - Sun - refracts - reflect - star - plane - Milky Way Galaxy - Eagle - Swan - Trifid - Lagoon nebula - Super Blue Blood Moon

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه