جو سیاره ناهید از چشم فضاپیمای ژاپنی

چرا سیاره‌ی ناهید تا این اندازه با زمین تفاوت دارد؟
ژاپنی‌ها در تلاش برای یافتن پاسخ، فضاپیمایی روباتیک به نام آکاتسوکی را روانه‌ی این سیاره کردند که پس از پنج سال گردش برنامه‌ریزی نشده [در حقیقت سرگردانی!- م] در بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی، در اواخر ۲۰۱۵ وارد مدار آن شد.
اگرچه در آن هنگام دیگر از عمری که در آغاز برای این فضاپیما برنامه‌ریزی شده بود گذشته بود، ولی خودش و دستگاه‌هایش هنوز به اندازه‌ی کافی سالم بودند و دانشمندان توانستند بیشتر ماموریت آغازینش را از نو اجرا کنند.
آکاتسوکی که به نام "مدارگرد آب و هوای ناهید" (وی‌سی‌او) نیز شناخته می‌شود، به بررسی ناشناخته‌هایی درباره‌ی خواهر سیاره‌ایمان پرداخته، از جمله این که: آیا هنوز فعالیت آتشفشانی دارد؟ آیا در جو چگالش آذرخش رخ می‌دهد؟ و این که چرا سرعت بادهایش بسیار بیش از سرعت چرخش آن است؟
این عکس با دوربین آی‌آر۲ی آکاتسوکی [و در طیف فروسرخ-م] گرفته شده و سمت شب ناهید را نشان می‌دهد، با یک نوار استوایی از ابرهای تیره‌ی فراز بالای جو که نور فروسرخ لایه‌های داغ‌تر پایین جو را درآشامیده‌اند (جذب کرده‌اند) و لبه‌هایی ناهموار دارند. 
نوار نارنجی و سیاهی که بالا، سمت راست دیده می‌شود ناشی از خطای دیجیتالی است که بخشی از سمت روز ناهید -که بسیار روشن‌تر است- را می‌پوشاند.
بررسی عکس‌ها و داده‌های آکاتسوکی نشان داده که ناهید جریانی از بادهای استوایی دارد که همانند رودبادهای (جریان‌های جتی) زمین است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Venus - Earth - Japan - Akatsuki - Solar System - Venus Climate Orbiter - planet - volcano - lightning - IR2 - equatorial band - infrared - equatorial jet - jet stream

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه