جستجوی ویروس‌ها در فضا

* احتمالا شما هم درباره‌ی رشته‌ای به نام اخترزیست‌شناسی شنیده‌اید، ولی درباره‌ی اخترویروس‌شناسی چه؟

از آنجایی که ویروس‌ها به عنوان شایع‌ترین گونه‌ی زیستی در زمین شناخته شده‌اند، پس شاید فکر کنید تاکنون پژوهش‌های بیشماری هم برای یافتن آنها در فضا انجام شده. همین فکر را می‌کنید، نه؟

خوب اشتباه می‌کنید.

تا امروز، تقریبا هیچ پژوهشی درباره‌ی احتمال "زندگی" ویروس‌ها در فضا یا در سیاره‌های دیگر انجام نشده. ولی اکنون استاد زیست‌شناسی دانشگاه ایالتی پورتلند، کن استدمن می‌خواهد آغازگر این جستجو باشد.

بر پایه‌ی مقاله‌ای که در نشریه‌ی آسترولوجی منتشر شده، نظر استدمن و همکارانش اینست که اکنون زمان آن فرا رسیده تا اخترشناسان با آغاز کاوش فضا برای یافتن ویروس‌ها، جستجوی کیهانی خود برای زندگی را گسترش دهند. استدمن می گوید: «بیش از یک سده از کشف نخستین ویروس‌ها گذشته. اکنون که ویروس‌شناسی وارد دومین سده‌اش شده، ما هم می‌توانیم کاوش و بررسی آنها بیرون از سیاره‌مان را آغاز کنیم.»

استدمن می‌گوید شمار ویروس‌ها روی زمین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر دیگر گونه‌های سلولی است. و روی دیگر سیاره‌ها و همچنین ماه‌هایشان نیز می‌تواند چنین باشد. افزون بر این، بسیاری از پژوهشگران بر این گمانند که ویروس‌ها نقش عمده‌ای در پیدایش زندگی [روی زمین] داشته‌اند. بر پایه‌ی گزارش آکادمی میکروبیولوژی آمریکا، "بدون ویروس‌ها زندگی روی زمین بسیار متفاوت می‌شد یا شاید اصلا پدید نمی‌آمد."

استدمن می‌گوید: «ما امیدواریم با ارایه‌ی این مقاله الهام‌بخش دانشمندان برای افزودن پژوهش ویروس‌ها به رشته‌ی اخترزیست‌شناسی، و همچنین شناسایی پرسش‌های کلیدی بی‌پاسخ در اخترویروس‌شناسی، به ویژه درباره‌ی یافتن رد پای زیستی ویروس‌ها و امکان گسترش آنها در فضای بیرون از زمین باشیم»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
astrobiology - astrovirology - virus - Earth - Portland State University - Ken Stedman - life - virology - cellular organism - moon - American Academy of Microbiology

منبع: astronomy.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه