عکس ماهواره‌ای از آب‌های گل‌آلود دریای مازندران

جنوب خاور دریای مازندران. سمت راست ساحل ترکمنستان، و پایین ساحل ایران. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
بسیاری از جنبه‌های دریای مازندران (کاسپی) پیوسته در تغییرند: سطح آب آن در بازه‌ی زمانی چند دهه‌ای بالا و پایین می‌رود، و پوشش یخ‌ها و شکوفایی جلبکی آن کاهش و افزایش فصلی دارند. ولی جنوب خاور آن، نزدیک ساحل ترکمنستان یک ویژگی هست که تقریبا در همه‌ی عکس‌های بی‌ابر ماهواره‌ای، در سرتاسر سال دیده می‌شود. در اینجا چرخه‌هایی رنگین از آب پیوسته کدر به چشم می‌خورد.

در ۹ ژانویه‌ی ۲۰۱۸، ماهواره‌ی "ترا"ی ناسا با تابش‌سنج طیفی تصویربرداری با وضوح میانگین خود (MODIS) خود این عکس را از آب‌های ساحلی ترکمنستان گرفت. پایین تصویر هم آب‌های ساحلی ایران دیده می‌شود. بادهای سطحی آب را به هم زده و باعث شده‌اند ته‌نشست‌های (رسوب‌های) ته دریاچه بالا آمده، با آب آمیخته شده و رنگی روشن به آن بدهند.

ساحل ترکمنستان در دریای مازندران و
آب‌های گل‌آلوده‌ی فلات قاره‌ی آن
پهنه‌ی این آب‌های گل‌آلود، بخش کم‌ژرفای دریا (چسبیده به ساحل) را نشان می‌دهد. این بخش کم‌ژرفا یا همان فلات قاره (ایوان خشکی) که از بالا تا پایین ۲۰۰ کیلومتر، و از ساحل تا سمت باختر ۱۲۰ کیلومتر را می‌پوشاند، ژرفایی بیش از ۳۰ متر ندارد. آن سوی فلات قاره، ژرفای دریا با شیبی تند افزایش می‌یابد و به ۱۰۰ متر و بیشتر می‌رسد.

دلیل هیشگی بودن این کدری آب اینست که باد از هر سمتی بوَزَد -چه رو به ساحل چه رو به دریا، ته‌نشست‌ها را در این بخش‌های کم‌ژرفا بالا می‌آورد. ولی پی برده‌ایم که اگر باد از دریا رو با ساحل بوزد، آب‌ها حدود دو برابر کدرتر می‌شوند تا هنگامی که جهت باد از ساحل رو به دریا باشد.
دیگر مناطق کم‌ژرفای دریای مازندران، به ویژه خورهای ترکمن‌باشی و قره‌بغاز (شمال عکس) هم به سادگی به هم خورده و آب‌های آلوده به ته‌نشست پدید می‌آورند که از فضا دیده می‌شود. این ته‌نشست‌ها می‌توانند ماهیگیران را با دردسر روبرو کنند، و به همین دلیل کارشناسان مایل به دیده‌بانی آنها و آگاهی از زمان و دلیل رخ دادنشان هستند.

داده‌های ماهواره‌ای برای دیده‌بانی درازمدت دریای مازندران کلیدی هستند. این دریاچه حدود ۱۰۰۰ کیلومتر از قزاقستان تا ایران ادامه دارد و در سرتاسر آن گوناگونی‌های شگرفی دیده می‌شود. ماهواره‌ها سطح کدری در این دریاچه اندازه می‌گیرند، و همچنین داده‌هایی درباره‌ی شوری، دما، سطح آب، و آلودگی نفتی آن گرد می‌آورند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Caspian Sea - algae bloom - Turkmenistan - Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer - MODIS - NASA - Terra - Iran - sediment - marine shallow - shelf - Turkmenbashi - Kara-Bogaz-Gol - bay - Kazakhstan - Iran - turbidity - lake - salinity - oil pollution

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه