رکوردی که در عرض ۲ ساعت، دو بار توسط فضاپیمای نیوهورایزنز شکسته شد

* فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا به تازگی با گرفتن دوربین تلسکوپی‌اش رو به میدانی پرستاره و گرفتن یک عکس، تاریخ‌ساز شد.
عکس‌های رنگ کاذب نیوهورایزنز از دو جرم کمربند کوییپر -۲۰۱۲ اچ‌زی۸۴ (سمت چپ) و ۲۰۱۲ اچ‌ئی۸. این عکس‌ها اکنون دورترین عکس‌های گرفته شده تا به امروز نسبت به زمینند.
نیوهورایزنز در روز ۵ دسامبر ۲۰۱۷، هنگامی که در فاصله‌ی ۶.۱۲ میلیارد کیلومتری زمین (یا ۴۰.۹ یکای نجومی [AU]) از زمین بود، برای واسنجی دوربین شناسایی برد بلند خود (لوری) عکسی از خوشه‌ی ستاره‌ای باز ان‌جی‌سی ۳۵۳۲ یا "چاه آرزوها" گرفت- و بدین ترتیب، رکورد دورترین عکسی که یک فضاپیما تاکنون گرفته را به نام خود زد، البته برای مدتی کوتاه!

این رکورد تنها دو ساعت بعد توسط خود نیوهورایزنز، با گرفتن عکس‌هایی از دو جرم کمربند کویپر -"۲۰۱۲ اچ‌زی۸۴" و "۲۰۱۲ اچ‌ئی۸"- توسط همین دوربین لوری شکسته شد- و یک بار دیگر نشان داد که اگر روزی ۱.۱ میلیون کیلومتر را در فضا بپیمایید، هیچ چیز برایتان ثابت نخواهد ماند.

رکورددار پیشین فضاپیمای وویجر ۱ بود که در ۱۴ فوریه‌ی ۱۹۹۰، عکس‌ پرآوازه‌ی "نقطه‌ی آبی کمرنگ" را از خود زمین گرفت. آن عکس بخشی از یک برنامه‌ بود که در آن، وویجر ۶۰ عکس از پشت سرش، رو به سامانه‌ی خورشیدی گرفت. در آن هنگام فاصله‌ی وویجر از زمین ۶.۰۶ میلیارد کیلومتر، یا حدود ۴۰.۵ یکای نجومی بود. دوربین‌های وویجر ۱ اندکی پس از آن برنامه خاموش شد و رکوردش تا بیش از ۲۷ سال دست‌نخورده ماند.
عکس نیوهورایزنز از خوشه‌ی باز "چاه آرزوها"
که تنها برای دو ساعت رکورددار دورترین عکاسی
توسط یک فضاپیما در تاریخ بود

فاصله و سرعت
نیوهورایزنز تنها پنجمین فضاپیماییست که همه‌ی سیاره‌های بیرونی سامانه‌ی خورشیدی را پشت سر می‌گذارد، به همین دلیل بسیاری از فعالیت‌هایش رکورد فاصله را داشته‌اند. این کاوشگر در ۹ دسامبر دورترین مانور اصلاح مسیر را انجام داد و برای دیدار با یکی از اجرام کمربند کویپر به نام "۲۰۱۴ ام‌یو۶۹" در ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۹ کج کرد [اینجا خواندید: * مانورهای فضاپیمای نیوهورایزنز برای تغییر مسیر آغاز شده است].

دیدار با ام‌یو۶۹ دورترین دیدار سیاره‌ای در تاریخ خواهد بود و ۱.۶ میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتو انجام خواهد شد. دیدار پرسر و صدای نیوهورایزنز با پلوتو در ژوییه‌ی ۲۰۱۵ انجام شده بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - New Horizons - star - calibration - NGC 3532 - Wishing Well - open star cluster - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI - astronomical unit - Earth - Voyager 1 - Pale Blue Dot - solar system - AU - Kuiper Belt - 2012 HZ84 - 2012 HE85 - planet - course-correction - KBO - 2014 MU69 - New Year - planetary encounter - Pluto

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه