پوسته‌ها و رشته‌های یک کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چه بر سر کهکشان ان‌جی‌سی ۴۷۴ آمده؟
با توجه به این که کهکشان‌های بیضیگون در عکس‌هایی که با نوردهی کمتر گرفته می‌شوند نمایی ساده و یکپارچه دارند، این لایه‌های روشن و چندگانه‌ در ان‌جی‌سی ۴۷۴ به گونه‌ی شگفت‌انگیزی پیچیده و نامنتظره می‌نمایند.
دلیل پدید آمدن این پوسته‌ها هنوز ناشناخته است، ولی امکان دارد دنباله‌های کشندی مربوط به پس مانده‌های به جا مانده از بلعیده شدن چندین کهکشان کوچک‌تر در چند میلیارد سال گذشته باشند. یا شاید هم این پوسته‌ها چیزی مانند امواج روی یک آبگیر [در اثر افتادن یک سنگ] باشند: برخوردی که میان ان‌جی‌سی ۴۷۴ و کهکشان مارپیچی سمت راستش در جریانست امواج چگالی پدید آورده و ساختار این کهکشان غول‌پیکر را موجدار کرده است.
دلیل واقعی هر چه باشد، این تصویر به خوبی این موضوع که روز به روز پذیرفتنی‌تر می‌شود را می‌نمایاند که دستکم برخی از کهکشان‌های بیضیگون در روزگار نزدیک پدید آمده‌اند، و این که هاله‌های بیرونی بیشتر کهکشان‌های بزرگ، در واقع هموار و یکدست نیستند بلکه پیچیدگی‌هایی دارند که دستاورد برهم‌کنش‌های پیاپی با کهکشان‌های کوچک‌تر نزدیکشان و برافزایش‌ها و بلعیدن آنها است. هاله‌ی کهکشان راه شیری خودمان یک نمونه از چنین پیچیدگی‌های نامنتظره‌ایست.
ان‌جی‌سی ۴۷۴ نزدیک به ۲۵۰ هزار سال نوری گستردگی دارد و با حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری فاصله از ما، در صورت فلکی ماهی دیده می ‌ود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 474 - elliptical galaxy - shell - tidal tails - spiral galaxy - density wave - halos - Milky Way Galaxy - constellation of the Fish - Pisces

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه