"ماه‌-خورشید"گرفتگی کامل!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این تصویر که از پیوند و پردازش دیجیتالی دو تصویر درست شده، به گونه‌ی خلاقانه‌ای دو گرفتگی پرآوازه‌ای که به تازگی رخ داده‌اند را با هم مقایسه کرده است: ماه‌گرفتگی کلی ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ (سمت چپ)، و خورشیدگرفتگی کلی ۲۱ اوت ۲۰۱۷.
در ماه‌گرفتگی، سطح آن هنوز تا اندازه‌ای در سایه‌ی تاریک و اندکی سرخ‌فام زمین پیداست. ولی در خورشیدگرفتگی، ماه در برابر درخشش خیره‌کننده‌ی قرص خورشید به حالت ضدنور در آمده ولی پرتوی زمین‌تاب آن را اندکی روشن کرده است.
در سمت چپ، ستارگان آسمان شب هم پیرامون ماه دیده می‌شوند. در سمت راست، رشته‌های درخشان و خیره‌کننده‌ی تاج خورشید قرص تاریک‌شده‌اش را در بر گرفته‌اند و زبانه‌های برافروخته‌ای هم روی سطحش به چشم می‌خورد.
گام کامل خورشیدگرفتگی بزرگ آمریکا در ۲۱ اوت که در مسیر سایه‌ی ماه دیده می‌شد حدود ۲ دقیقه یا در برخی جاها کمتر به درازا کشید. ولی گام کامل گرفتگی ماه در ۳۱ ژانویه که یک "ابرماه خون آبی" بود، بیش از یک ساعت به درازا کشید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
total lunar eclipse - total solar eclipse - Moon - Earth - silhouette - Sun - earthshine - stars - prominence - coronal streamer - Great American Eclipse - planet - totality - Super Blue Blood Moon

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه