از کالیفرنیا تا خوشه پروین

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار پان‌استارز (سی/۲۰۱۶ آر۲) که به نام "دنباله‌دار آبی" نیز شناخته می‌شود نزدیک گوشه‌ی پایین، سمت چپ این چشم‌انداز خیره‌کننده‌ی کیهانی دیده می‌شود. میدان گسترده‌ی این تصویر که در شب ۱۳ ژانویه، با نوردهی بلند و به کمک یک دوربین دیجیتالی حسمند گرفته و پرداخته شده حدود ۲۰ درجه از آسمان را می‌پوشاند.
در این چارچوب ابرهای رنگین و سحابی‌های تاریک غبارآلودی را می‌بینیم که در واقع کم‌نورتر از آنند که با چشم نامسلح دیده شوند.
در بالا، سمت راست، سحابی کالیفرنیا (ان‌جی‌سی ۱۴۹۹) با پیکره‌ی آشنایش که تا اندازه‌ای مانند نقشه‌ی ایالت کالیفرنیاست دیده می‌شود. "خط ساحلی" این سحابی بیش از ۶۰ سال نوریست و خودش حدود ۱۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.
تابش سرخ‌فام آن از اتم‌های یونیده‌ی هیدروژنی می‌تابد که از پرتوهای پرانرژی ستاره‌ی درخشان "کیسی برساووش" (ξ Persei=Xi Persei) زیر پایش برانگیخته شده‌اند.
پایینِ مرکز چارچوب، خوشه‌ی ستاره‌ای نامدار پروین دیده می‌شود که حدود ۴۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و پهنایش به ۱۵ سال نوری می‌رسد. رنگ آبی زیبای آن بارتاب نور ستارگانش توسط غبارهای کیهانیست.
در میان خوشه‌ی پروین و سحابی کالیفرنیا هم ستارگان داغ انجمن ستاره‌ای اوبی۲ی برساووش (OB2) و سحابی‌های گرد و خاکی و تاریکی را می‌بینیم که بخشی از لبه‌ی ابرهای مولکولی بزرگ برساووش و گاو را تشکیل داده اند.
رنگ آبی چشمگیر دم دنباله‌دار پان‌استارز دستاورد انبوه مولکول‌های مونوکسید کربن (CO) در آنست که از نور خورشید برانگیخته و یونیده شده و چنین تابشی را پدید آورده‌اند. این دنباله‌دار در آن شب ۱۷ دقیقه‌ی نوری از زمین دور بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
comet - PanSTARRS - blue comet - C/2016 R2 - California Nebula - NGC 1499 - hydrogen - atom - ionized - star - Xi Persei - Pleiades star cluster - reflection - Perseus OB2 association - dark nebula - Taurus - Perseus molecular cloud - carbon monoxide - CO - molecule - tail - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه