دیدار یازدهم با سیاره مشتری

مشتری می‌آید!
فضاپیمای روباتیک جونوی ناسا همچنان دارد مدارهای کشیده‌ی ۵۳ روزه‌اش به گرد بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی را ادامه می‌دهد.

ویدیویی که اینجا می‌بینید دستاورد ۱۱مین مدار این فضاپیماست، یازدهمین باری که از زمان ورود به مدار مشتری در سال ۲۰۱۶ تاکنون از کنار این سیاره گذشته، یا به عبارتی، یازدهمین گذر پیرامشتری.
این فیلم زمان‌گریز با رنگ‌های بهبودیافته، از پیوند و پردازش ۳۶ عکس دوربین جونوکم درست شده و چهار ساعت را در بر می‌گیرد.
ویدیو با طلوع مشتری آغاز می‌شود و همزمان، فضاپیما نیز از سمت شمال به پیش می‌رود. هنگامی که جونو به نزدیک‌ترین فاصله‌ی قله‌ی ابرهای مشتری می‌رسد (حدود ۳۵۰۰ کیلومتری)، سیاره با جزییاتی خیره‌کننده و بیشمار نمایان می‌شود.
جونو از روی منطقه‌های روشن و کمربندهای تیره‌ی ابری که گرداگرد سیاره را در بر گرفته‌اند می‌گذرد و چندین توفان چرخشی دایره‌ای که برخی از آنها بزرگ‌تر از توفندهای زمینند را پشت سر می‌گذارد.
پس از گذشتن از کنار مشتری (پایان بخش پیرامشتری مدار)، مشتری کم کم دور می‌شود و ابرهای شگفت‌انگیزی که قطب جنوبش را پوشانده‌اند نمایان می‌گردد.
جونو برای گردآوری داده‌های علمی دلخواه، به اندازه‌ای به مشتری نزدیک می‌شود که بعید نیست به زودی در اثر میزان بالای تابش‌های دریافتی، دستگاه‌هایش از کار بیفتند [اینجا خواندید: * بازی فضاپیمای جونو با آتش]. تا اندازه‌ای به همین دلیل بوده که بر پایه‌ی برنامه‌ریزی‌ها، جونو باید در میانه‌های سال ۲۰۱۸، در پیرامشتری چهاردهم، ماموریتش را با شیرجه به درون جو مشتری و آب شدنش به پایان برساند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
upiter - NASA - Juno - Solar System - planet - perijove - time-lapse - JunoCam - zone - dark belt - storm - hurricane - Earth -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه