دو نوار روشن در آسمان شب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۲ مگ)
اینجا دو این دو نوار روشن را در آسمان می‌بینیم.
نوار سمت راست که بسیاری با آن آشنا هستند، نوار مرکزی کهکشان راه شیری است.
خورشید ما درون قرص این کهکشان مارپیچی در گردش است و به همین دلیل ما هم که درون این قرصیم، آن را مانند یک نوار روشن می‌بینیم که از یک سر به سر دیگر آسمان کشیده شده. اگر دور از آلودگی نوری شهرها باشیم، نوار کهکشان راه شیری را در همه‌ی سال می‌توانیم ببینیم.
نوار کمتر شناخته شده‌ی سمت چپ، نور برجگاهی یا منطقه البروجی است- پرتوی خورشید که از گرد و غبار درون سامانه‌ی خورشیدی بازتابیده.
پرتوی برجگاهی نزدیک خورشید روشن‌تر از جاهای دیگر دیده می‌شود، از همین رو بهترین زمان برای دیدنش درست پس از غروب آفتاب، یا دست پیش از سر زدن آفتاب است. در نیمکره‌ی شمالی، به ویژه در ماه‌های مارس و آوریل (اسفند و فروردین)، نوار پرتوی برجگاهی پس از غروب آفتاب بسیار روشن دیده می‌شود.
به تازگی دانشمندان پی برده‌اند که بیشترِ غبارهایی که این پرتو را پدید می‌آورند دستاورد دنباله‌دارهایی هستند که از کنار مشتری گذشته‌اند.
تنها در زمان‌های ویژه‌ای از سال می‌توان این دو نوار را در بخش‌هایی از آسمان کنار هم دید- مانند همین عکس. در اینجا، به نظر می‌رسد که گویی هر دوی این نوارهای روشن امتداد کرانه‌های رود لیور (Liver River) تا میان آسمانند.
این تصویر گسترده که از پیوند نماهای پی در پی درست شده، حدود سه هفته پیش در نوردیولند دانمارک گرفته شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Milky Way galaxy - Sun - spiral galaxy - Milky Way band - zodiacal light - Solar System - comets - Jupiter - Liver River - North Jutland - Denmark

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه