سنگ‌چین‌های منظم شمال مریخ

این عکس در اصل برای دنبال کردن حرکت تلماسه‌های نزدیک قطب شمال سیاره‌ی بهرام (مریخ) گرفته شده ولی آنچه در زمینه‌ی میان آنها دیده می‌شود هم کم از شگفتی ندارد!

این سطح نوارهای تیره و روشنی دارد که از بالا چپ به پایین راست تصویر کشیده شده‌اند. در نوارهای تیره، دسته‌هایی از تخته‌سنگ دیده می‌شود که در فاصله‌هایی تقریبا منظم ریخته شده‌اند. [در تصویر دوم بهتر دیده می‌شود]

چه چیزی این کپه‌های سنگی را دسته‌بندی کرده؟

در شمالگان سیاره‌ی زمین، سنگ‌ها می‌توانند در فرآیندی به نام "کوژ یخبندانی" یا "بالازدگی یخبندانی" (frost heave) دسته‌بندی شوند. در این فرآیند، یخ زدن‌ها و آب‌شدن‌های چندین باره‌ی زمین سنگ‌ها را به سطح می‌آورد و در کپه‌ها، نوارها، یا حتی دایره‌هایی دسته‌بندی می‌کند. این چرخه‌ی دمایی روی زمین یک سال به درازا می‌کشد، ولی سیاره‌ی سرخ سال بسیار بلندتری دارد و از همین رو این فرآیند در آن بسیار بیشتر زمان می‌برد.
دسته‌های سنگی که در فرآیندی به نام "کوژ یخبندانی" بالا آمده و به فاصله‌های منظم روی سطح کپه شده‌اند در این تصویر به خوبی دیده می‌شوند. تصویر بزرگ‌تر
این عکس‌ها را فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (ام‌آراو) به کمک دوربین هایراز خود (HiRISE) گرفته. هر پیکسل تصویر نخست هم‌ارز ۲۵ سانتیمتر است و اجرامی به بزرگی ۹۶ سانتیمتر در آن به خوبی دیده می‌شوند. شمال چشم‌انداز بالای تصویر است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
sand dune - North Pole - Mars - Arctic - Earth - frost heave - Mars Reconnaissance Orbiter - HiRISE

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه