یک X و یک V که تنها برای لحظه‌ای کوتاه روی ماه دیده می‌شوند

اگر این X و V را پیدا نکردید تصویر دوم را ببینید. اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز سطح ماه که به آسانی از پشت دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ‌های کوچک دیده می‌شود، یک نشان ضربدر (X) خیره‌کننده را می‌توانیم بر سطح ماه ببینیم، هر چند که شاید کمتر کسی از شما متوجه آن شده باشد.
این ضربدر یک جلوه‌ی آنی و گذرا است و تنها در ساعت‌های پیش از رسیدن ماه به گام چارک نخست (تربیع اول) پدیدار می‌شود. این نمای X-مانند روی خط سایه‌مرز (مرز شب و روز) و در اثر پیکره‌بندی دهانه‌های بلنچینوس، لا کای، و پورباخ درست می‌شود.
اگر در زمان نزدیک به گام چارک نخست ماه، یک فضانورد در جایی نزدیک به جایگاه این دهانه‌ها بایستد، خورشید را می‌بیند که به آرامی از افق بالا می‌آید، در یک آن، دیواره‌های این دهانه‌ها از نور خورشید روشن می‌شوند ولی کف آنها همچنان در سایه می‌ماند.
اگر در همین لحظه از روی زمین به ماه نگاه کنیم، دیواره‌های روشن در برابر کف تاریک این دهانه‌ها به طور شانسی نمایی مانند یک X را پدید می‌آورند.
این تصویر باکیفیت از "ضربدر ماه" (Lunar X) در روز ۲۲ فوریه گرفته شده. اگر باز هم نگاهتان را در راستای خط سایه ادامه دهید، یک "هفت ماه" (Lunar V) را هم روی آن پیدا خواهید کرد [تصویر دوم را ببینید].
دو ساختار روی ماه که در زمان‌هایی، به طور گذرا مانند X و V دیده می‌شوند
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Lunar X - binoculars - Moon - first quarter phase - terminator - crater - Blanchinus - La Caille - Purbach - astronaut - Sun - planet - Earth - Lunar V

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه