چشم‌اندازی برافروخته پر از کمان‌ها، فواره‌ها، و امواج شوک

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این آرایه‌ی زیبا و فریبنده از سحابی‌ها و ستارگان را می‌توانید در جنوب منطقه‌ی ستاره‌زایی پرآوازه‌ی سحابی شکارچی، به فاصله‌ی حدود دو درجه از آن پیدا کنید.
ناحیه‌ی درون این عکس پر از ستارگان پرانرژی جوانیست که فواره‌ها و برون‌ریزی‌هایی را با سرعت صدها کیلومتر بر "ثانیه" به بیرون می‌افشانند. برهمکنش این فواره‌ها با مواد پیرامون به پدید آمدن موج‌های شوک درخشانی انجامیده که به نام اجرام هربیگ-هارو (اچ‌اچ) شناخته می‌شوند.
یکی از این اجرام کمان باشکوهی است که درست سمت راست مرکز چارچوب دیده می‌شود. این جرم که اچ‌اچ ۲۲۲ نام دارد، به نام سحابی آبشار نیز شناخته می‌شود. زیر این آبشار، اچ‌اچ ۴۰۱ را می‌بینیم که نمایی مخروطی دارد.
سحابی درخشان زیر و سمت چپ مرکز تصویر ان‌جی‌سی ۱۹۹۹ است، ابری از غبار که نور یک ستاره‌ی متغیر درونش را بازمی‌تاباند (یک سحابی بازتابی).
این چشم‌انداز کیهانی پهنه‌ای بیش از ۳۰ سال نوری را در لبه‌ی مجموعه ابر مولکولی شکارچی، در فاصله‌ی حدود ۱۵۰۰ سال نوری زمین می‌پوشاند.
برای دیدن نام تک تک اجرام درون این چارچوب، تصویر دوم را ببینید:
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
nebula - star - Orion Nebula - shock wave - Herbig-Haro - HH - HH 222 - Waterfall Nebula - HH 401 - NGC 1999 - variable star - Orion Molecular Cloud Complex

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه