چشم‌انداز گسترده سحابی کله‌اسبی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۵ مگ)
این چشم‌انداز گسترده از فضای میان‌ستاره‌ای پیرامون سحابی پرآوازه‌ی کله‌اسبی، با همگذاری داده‌های تصویری تلسکوپ غول‌پیکر زمینی ویستا (VISTA) و تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده است.
ابرهای مولکولی پرغبار منطقه که در این عکس در محدوده‌ی طول موج‌های فروسرخ-نزدیک دیده می‌شوند، در میدانی پراکنده شده‌اند که چیزی حدود دو سوم قطر یک ماه کامل را در آسمان سیاره‌ی زمین می‌پوشاند. پهنای این چشم‌انداز از چپ به راست در فاصله‌ی برآوردی سحابی کله‌اسبی -یعنی چیزی حدود ۱۶۰۰ سال نوری- به بیش از ۱۰ سال نوری می‌رسد.
سحابی کله‌اسبی که نام دیگرش بارنارد ۳۳ است و حتی در نمای فروسرخ-نزدیک هم بازشناخته می‌شود را در بالا، سمت راست چارچوب می‌بینید: یک ستون گرد و غبار که بالاترین نقطه‌اش جایگاه ستارگان نوزاد است.
پایین و سمت چپ، سحابی بازتابی درخشان ان‌جی‌سی ۲۰۲۳ دیده می شود که یک ستاره‌ی داغ جوان را در بر گرفته و از بازتاب نور آن روشن شده است.
ابرهای تیره‌ی زیر گردن اسب و در لبه‌ی ان‌جی‌سی ۲۰۲۳ هم با تابش سرخ-دور خود (دورترین رنگ سرخ در طیف نور دیدنی) وجود فواره‌هایی پرانرژی را نشان می‌دهند که به نام اجرام هربیگ-هارو شناخته می‌شوند و آن‌ها هم به ستارگان نوزاد ربط دارند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
VISTA - Hubble Space Telescope - Horsehead Nebula - infrared - wavelength - molecular cloud - Full Moon - Barnard 33 - star - reflection nebula - NGC 2023 - jet - Herbig-Haro

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه