یک ماه قمری کامل در یک عکس

هر شب که به ماه نگاه می‌کنید بخش روشن از آفتابِ آن را می‌بینید که به آهستگی تغییر می‌کند.
این پیشروی گام‌ها از ماه نو به ماه پُر (کامل) و دوباره به ماه نو در چرخه‌ای انجام می‌شود که به نام ماه قمری شناخته شده و حدود ۲۹.۵ روز به درازا می‌کشد.
این نماها از بالا، سمت چپ تا پایین، سمت راست، پیشروی گام‌های ماه در ۲۵ شب پیاپی را نشان می‌دهند که از ۱۸ ژانویه آغاز شده و تقریبا یک ماه قمری کامل را در بر می‌گیرند.
دو روز پیش و دو روز پس از ماه نو در این نماها نادیده گرفته شده، زمانی که ماه در باریک‌ترین گام هلال است و از آنجایی که در آن هنگام در آسمان نزدیک به خورشید است، به سختی دیده می‌شود.
سازنده‌ی این نماها برای کامل کردن چرخه‌ی ماه، از آسمان عمدتا تاریک شب‌های آریزونا و همچنین کمک یک دوست بهره گرفته. نیمه‌ی نخست نماها در غروب و شامگاه گرفته شده و نیمه‌ی دوم در سپیده‌دم و بامدادان.
برای تمیزتر شدن کار، گام کامل ماه که در شب ۳۱ ژانویه بود درست در مرکز چارچوب نشان داده شده. این دومین ماه کامل در ژانویه بود (ماه آبی)، و همچنین، ماه نزدیک به نقطه‌ی پیرازَم یا حضیض مدارش نیز بود (ابرماه)، و افزون بر اینها، یک ماه‌گرفتگی کامل هم برایش رخ داد که رنگ آن را سرخ کرد (ماه خون)؛ بنابراین این ماه کامل یک "ابرماه آبی خون" نیز نامیده می‌شد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Moon - phase - New Moon - Full Moo - lunar cycle - lunatio - crescent - Arizona - total lunar eclipse

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه