کل نوار کهکشان در یک نما: بالا و پایین

این تصویر در اندازه‌ی بزرزگ‌تر (۴.۵ مگ)
آیا می‌شود کل کهکشان راه شیری را یکپارچه در یک تک‌-تصویر ثبت کرد؟ بله، ولی نه با یک بار نوردهی- با برنامه‌ریزی از پیش و در دو نوردهی.
بخش بالایی این تصویر در ژوئن ۲۰۱۷ گرفته شده و آسمان شب را بر فراز لبنان، کشوری در شمال خط استوا نشان می‌دهد. عکس زمانی گرفته شده بود که نوار مرکزی کهکشان راه شیری درست از بالای آسمان می‌گذشت.
نیمه‌ی پایینی تصویر شش ماه بعد، به شیوه‌ای همسان و از عرضی مخالف لبنان، در کشور شیلی که جنوب خط استوای زمینست گرفته شده.
بنابراین هر تصویر آسمان شب را درست در دو سمت مخالف و قرینه‌ی هم، و زمانی که نیمی از صفحه‌ی کهکشان در آسمان بود نشان می‌دهند.
نیمه‌ی جنوبی تصویر سروته است -خودرو و همه‌ی چیزهای درونش- و به شیوه‌ی دیجیتالی به نیمه‌ی بالایی پیوسته تا به همراه آن کل نوار مرکزی کهکشان را مانند یک دایره، در یک تک‌نما نشان دهد.
ستارگان و سحابی‌های بسیاری در آسمان دیده می‌شوند، از جمله ابر ماژلانی بزرگ که به گونه‌ی چشمگیری درون نیمه‌ی پایینی دایره‌ی کهکشان خودنمایی می‌کند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Lebanon - equator - central band - Milky Way Galaxy - latitude - Chile - Earth - Galactic plane - star - nebula - Large Magellanic Cloud

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه